EVROPA PUNA TRAMPOVIH DVOJNIKA: Ovo su neki od njih, a među njima je i JEDAN SRBIN

Profimedia

Za političke autsajdere širom centralne Evrope, dolazak Donalda Trampa na čelo Amerike bio je vetar u leđa.

Sve češće u medijima se mogu čuti njihove populističke poruke i obećanja da će promeniti establišment, piše "Njujork tajms" i kao primer navodi šest biznismena i političara koji se služe Trampovim taktikama, poput upotrebe društvenih mreža za potrebe lične promocije, ili poput američkog predsednika, imaju ogromno bogatsvo niz sebe i bombastičnu ličnost zbog koje su uvek zanimljivi mediima.

1. Andrej Babiš (62), Češka

Bez sumnje najpoznatiji biznismen iz centrale Evrope koji je napravio zapaženu karijeru u politici je Andrej Babiš.

Profimedia 
Foto: Profimedia

Babiš je transformisao agro konglomerat u kompaniju koja se bavi različitim poslovima, među kojima si i mediji. Pre šest godina, 2011, osnovao je sopstvenu stranku (ANO) i obećao da će u vladu i način upravljanja uvesti poslovni smisao, kao i da će boriti protiv korupcije. Stranka je ostvarila zapažen rezultata na izborima, što je Babišu omogućilo imenovanje na mesto ministra finansija. Smatra se i da će najverovatnije on biti sledeći premijer.Babiš odbacuje česta poređenja sa Donaldom Trampom, koga je kritikovao kao lošeg biznismena. Ipak, priznaje da sa Trampom ima i neštoi zajedničko - odbojnost prema imigraciji i tendenciju da kaže politički nekorektne stvari.

2. Boris Kolar (51), Slovačka

Bogati slovački biznismen prošle godine osnovao je političku partiju "Sme Rodina" (što na slovačkom značli "Mi smo porodica") i odmah šokirao tamošnji establišment osvojivši 11 mesta od 150 mesta u nacionalnom paralamentu.

Profimedia 
Foto: Profimedia

Kolarova partija napravila je uspeh na platformi liberalne ekonomije, evroskepticizma i oštrom protivljenju imigraciji. Njegov slogan je "Verujte mi. Ja nisam političar", ali jeste ličnost kojom se tabloidi rado i često bave. Kolar ima desetoro dece sa devet različitih žena.

3. Bogoljub Karić (63), Srbija

Bogoljub Karić, sa svojom braćom i sestrom, stvorio je porodično poslovno carstvo koje je proširio na telekomunikacije, građevinu, finansije, medije i međunarodnu trgovinu. Osnovao je i privatni univerzitet BK, piše "Njujork tajms".

Dado Đilas 
Foto: Dado Đilas


Njegov prvobitni ulazak u politiku završio se begom u izgnanstvo 2006. godine zbog istrage koju je protiv njega vodio tužilac za organizovani kriminal, a koji je Karić okarakterisao kao politički motivisan. Karić se vratio u Srbiju 30. decembra, samo nekoliko dana nakon što je tužilac završio istragu bez optužnice. Iako negira da će se kandidovati za predsednika na predstojećim izborima, Karić napominje da je njegova stranka, Pokret snaga Srbije, regrutovao 60.000 novih članova od povratka iz izgnanstva.

4. Aivars Lembergs (63), Letonija

Obim Lembergsovog bogatstva, kao i njegovo poreklo prilično su nejasni. Lembergs je iskoristio svoju poslovnu i političku oštroumnost da postane gradonačelnik i glavna politička snaga u luci Ventspils.

Profimedia 
Foto: Profimedia


Kitnjast, otvoren i poznata ličnost u letonski medijima, Lembergs se obogatio u burnim godinama nakon prelaska iz komunizma u kapitalizam. Njegova politika je populistička. NATO tretira kao "okupatorsku silu."
I dalje je vodeća ličnost u koaliciji između njegove stranke i Saveza Zelenih i poljoprivrednika. Trenutno se suočava sa ponovljenim optužbama za korupciju, pranje novca, mita i zloupotrebe službenog položaja.

5. Zbignjev Stonoga (42) Poljska

Stonoga poseduje dva auto salona i strastveni je bloger. Napravio je sopstvenu političku partiju koju je nazvao po sebi. Poznat po svojoj nabusitosti i ponekad vulgarnosti, i svojim Jutjub klipovima u kojim anapada "cioniste", poreski službenike i poljske vođa. I on se protivi bilo kakvom novom dolasku migranata.

Najpoznatiji je po objavljivanju tajnih dokumenata poljske Agencije za unutrašnju bezbednost, što je rezultiralo ostavkom nekoliko ministara u prethodnoj vladi. Kako je došao u posed te dokumentacije nikada nije objasnio, iako je insistirao da je naišao na njih na kineskom internet serveru. Njegova "Stonoga poljska stranka" propala je nakon slabih rezulata na prošlim izborima, zbog čega se Stonoga okrenuo onlajn časopisu (koji je takođe nazvao po sebi).

6. Ivan Pernar (31), Hrvatska

Relativno mlad i još uvek na obodu hrvatske političke scene, Pernar se ne može porediti sa Trampom u biznisu i bogatstvu, ali kao i američki predsednik, i on je politički autrsajder koji vrlo aktivno koristi društvene mreže i često napada svoje političke oponente.

Facebook 
Foto: Facebook

Prvi put u žižu javnosti došao je kada je preko Fejbuka organizovao seriju protesta protiv vlade 2011. godine: Pernar je daleko od ustaljene političke pristojnosti. Jednom je čak kritikovan što jede picu na podu parlamenta.

Prenarova populistička poruka je izrazito pro-ruska i anti-NATO, ali uključuje i neke kontroverzne stavove, poput ozbiljnih upozorenja o štetnom uticaju masona.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV): BOGOLJUB KARIĆ PROŠETAO CENTROM BEOGRADA: Žene ga jurile za selfi

(Blic)