Brana Crnčević, ipak, dobio ulicu na Paliću
Sa 30 glasova odbornika za, 18 protiv i devet uzdržanih, Vikend naselje bb. od juče nosi ime srpskog književnika
Pravi rat odbornika vlasti i opozicije odigrao se na jučerašnjoj sednici Skupštine Subotice zbog 56. tačke dnevnog reda - da srpski književnik, pesnik, aforističar, novinar i političar Brana Crnčević dobije na Paliću svoju ulicu.
Bitka je okarakterisana i kao „nacionalni boj“, nakon kog je sa 30 odborničkih glasova za, 18 protiv i devet uzdržanih ulica Vikend naselje bb. preimenovana u Ulicu Brane Crnčevića, uprkos primedbama opozicije da saglasnost na tu odluku nisu dali Nacionalni savet Hrvata i Nacionalni savet Mađara, te kako je istakla opozicija, usvojena odluka nije u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi.
Promenjeno 100 naziva
Stanari ulice koja će ubuduće nositi ime Brane Crnčevića zahtevali su preimenovanje svoje ulice, koju su, tvrde, sami izgradili, a svojevremeno je na jednom od skupštinskih zasedanja usvojena odluka da stanari mogu da daju ime takvoj ulici u kojoj su sagradili kuće. Do 2008. godine u Subotici je promenjeno više od stotinu naziva ulica, a preimenovanje je i ranije stvaralo tenzije u skupštinskim klupama, gde mnogi nisu želeli da se vraćaju u istoriju.
- Vraćanje u istoriju jeste opasno - rekao je Gojko Radić iz SNS i dodao: - Ali je Brana Crnčević sahranjen u Aleji velikana, a mnogima smeta najviše činjenica da je bio predsednik Matice iseljenika. Neko je morao da pomogne tom narodu, a nijedan Srbin nije imao ništa protiv preimenovanja Vojvođanske i drugih ulica.
Saveti protiv
DS je takođe bio protiv preimenovanja, a Saša Vučinić, bivši gradonačelnik, podsetio je da je praksu preimenovanja ulica svojevremeno uveo SVM.
- Sada kad je promenjeno više od 100 ulica, SVM je protiv. DS je protiv takođe, ali zbog toga što je vrlo lukavo u skupštinskom materijalu napisano da je pribavljena saglasnost dva nacionalna saveta, hrvatskog i mađarskog, koji su dali negativno mišljenje - rekao je Vučinić, ocenivši i da je Crnčević kao intelektualac imao pojačanu odgovornost u svom političkom delovanju, te pohvalivši njegovo književno delo.
Jene Maglai je u ime Pokreta za građansku Suboticu podržao DS, jer je ocenio da se ne može prenebregnuti činjenica da su se dva nacionalna saveta negativno izjasnila o preimenovanju ulice, i predložio da se tačka skine s dnevnog reda, što ipak nije učinjeno. Stanari dosadašnje Ulice Vikend naselje dobiće svoju ulicu sa imenom srpskog književnika uprkos većinskom protivljenju opozicije, odnosno mađarskih i hrvatskih odbornika, među kojima je i poslanik hrvatske stranke Tomislav Žigmanov.
NADICA HARMINC