Skup povodom 100 godina vojnog vazduhoplovstva

Cilj simpozijuma je da strani i domaći istoričari, piloti, konstruktori, lekari vazduhoplovne medicine, tehničari i drugi iz svog ugla sagledaju pojedine periode iz bogate istorije srpskog vojnog vazduhoplovstva

BEOGRAD - Dvodnevni Međunarodni naučni simpozijum povodom obeležavanja veka srpskog vojnog vazduhoplovstva danas je počeo u Beogradu.

Simpozijum "100 godina srpskog vojnog vazduhoplovstva" otvorio je komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane general major Ranko Živak, naglasivši da je Srbija jedna od retkih država koja može da se pohvali tim jubilejem.

Živak je istakao da su u srpsko vojno vazduhoplovstvo mnoge generacije pilota avio-mehaničara i konstruktura ugradili svoja znanja i iskustva, a da su neki od njih položili i živote u obavljanju vojničke dužnosti.
On je podsetio na početke razvoja srpskog vojnog vazduhoplovstva, davne 1012. godine, kada su se uz pomoć Francuske školovali prvi piloti tadašnje avijacije.

Simpozijum se održava u Komandi Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, koja sa Institutom za strategijska istraživanje organizuje skup.

Cilj simpozijuma je da strani i domaći istoričari, piloti, konstruktori, lekari vazduhoplovne medicine, tehničari i drugi iz svog ugla sagledaju pojedine periode iz bogate istorije srpskog vojnog vazduhoplovstva.

Uz brojne domaće autore na simpozijumu će biti predstavljeni radovi ruskih stručnjaka, kao i predstavnice odeljenja za istoriju francuskog ministarstva odbrane Marie-Catherine Vilatou, koja je na otvaranju rekla da je njen rad zasnovan na sačuvanim dokumentima iz francuskih arhiva.

Povodom veka vojnog vazduhoplovstva u Srbiji biće priređen i veliki međunarodnim aeromitingom 2. septembra na aerodormu Batajnica.

Međunarodni aeromiting će obuhvatiti i izložbu naoružanja i vojne opreme, pozvani su predstavnici 23 države, a centralni, letački deo manifestacije biće organizovan 2. septembar.

Pozvani su predstavnici Angole, Austrije, BiH, Bugarske, Velike Britanije, Grčke, Danske, Italije, Kine, Mađarske, Nemačke, Norveške, Rumunije, Rusije, SAD, Slovačke, Slovenije, Turske, Francuske, Crne Gore, Češke, Švajcarske, Švedske i Španije U okviru obeležavanja jubileja, biće snimljen i dokumentarni film, izdata prigodna markica, a u Muzeju vazduhoplovstva 22. maja otvorena izložba "Vek srpskog vojnog vazduhoplovstva u minijaturi".
Vojno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana obeležavaju 24. decembar kao dan tog vida Vojske Srbije, u znak sećanja na isti datum 1912. godine kada je doneto rešenje o formiranju Vazduhoplovne komande, sa sedištem u Nišu.

Na osnovu odluke srpskog Vojnog ministarstva i Glavnog đeneralštaba, vojvoda Radomir Putnik je doneo rešenje o formiranju Vazduhoplovne komande, u čiji sastav su ušli svi segmenti tadašnjeg vazduhoplovstva.
U sastav komande ušli su Aeroplansko i Balonsko odeljenje, Vodonička centrala i Golubija pošta. U to vreme Srbija je bila jedna od 15 država koja je imala vojno vazduhoplovstvo.