Neonacistički festival proteran iz Kanjiže

Fonet
Ovo je velika pobeda svih iskrenih antifašista i rezultat višegodišnje borbe, ne samo AFANS, već svih onih antifašista i antifašistkinja koji su digli glas protiv održavanja ovog festivala, saopštila je ta nevladina organizacija

NOVI SAD - Nevladina organizacija Antifašistička akcija Novog Sada (AFANS) ocenila je da je zahvaljujući zajedničkom radu antifašista iz Vojvodine i Mađarske otkazan festival "EMI tabor" u Kanjiži, na kojem je trebalo da nastupe i neki neonacistički bendovi.

"Ovo je velika pobeda svih iskrenih antifašista i rezultat višegodišnje borbe, ne samo AFANS, već svih onih antifašista i antifašistkinja koji su digli glas protiv održavanja ovog festivala", saopštila je ta nevladina organizacija.
Sporni festival je preseljen iz Kanjiže u Segedin zbog "političkih pritisaka i ozbiljnih pretnji vlasti", naveli su organizatori na sajtu festivala.

Suorganizator festivala "Savez Rakoci" iz Kanjiže je ocenio da "u zastrašenoj Vojvodini" nema mesta za "EMI-tabor" i naveli da im je "pomoć pružena" u Segedinu, sa ponudom da se prihvati festival do kojeg će, kako se navodi, biti organizovane i autobuske linije.

AFANS je u saopštenju naveo da je to tek početak borbe i da protagonisti fašističkih ideja neće prestati da šire svoje opasne i bolesne ideje, ali da ovaj uspeh može da posluži kao primer da se fašizmu može efikasno suprotstaviti.
"Kroz našu višegodišnju borbu uspeli smo da dokažemo da 'EMI-tabor' nije nikakav omladinski festival, već skup ordinarnih fašista koji pod parolom zaštite nacionalnih interesa podstiču nasilje i raspiruju nacionalnu rasnu i versku mržnju", ocenilo je AFANS.

Dodaje se da je ovo i velika pobeda za mađarsku nacionalnu zajednicu u Vojvodini, jer je uspela da prepozna fašističku podmetačinu i da spreči da se "kod nas vijore nacističke zastave i veličaju najpogubnije ideje iz ljudske istorije".

Liga socijaldemokrata Vojvodine, Srpski pokret obnove i AFANS su sredinom maja meseca upozorili su da je "EMI-tabor" festival sa naglašenim neonacističkim i revizionistickcim prizvukom.

Te stranke i organizacije su navele da je na festivalu najavljeno učešće i nekih neonacističkih bendova, a "specijalni gost" je trebalo da bude advokat pokojnog Šandora Kepira, koji je bio optužen za učešće u zločinima u fašističkoj Novosadskoj raciji 1942. godine.

U sklopu festivala trebalo je da se održi i predavanje o regentu Miklošu Hortiju, koji je za vreme Drugog svetskog rata vladao kvislinškom Mađarskom, a koga u najavi festivala nazivaju "vitezom".

Festival "EMI Tabor" deo je tradicionalnog marša protiv Trijanonskog sporazuma, koji u Budimpešti organizuje ekstremistički Pokret 64 županije svakog 4. jula. Trijanonskim sporazumom nakon poraza u Prvom svetskom ratu, Mađarska je izgubila dve trećine teritorije.