7 tajni Tadž Mahala

Profimedia

Remek-delo arhitekture i jedan od najvećih spomenika posvećenih ljubavi vekovima je obavijen brojnim misterijama. National Geographic Srbija vam otkriva neke od njih...

Mauzolej u Agri je najpoznatiji spomenik u Indiji i predstavlja uzvišeni hram večne ljubavi. Izgradio ga je mogulski car Šah Džahan u periodu od 1632. do 1647. godine posvetivši ga svojoj omiljenoj ženi, Mumtaz Mahal, koja umrla dok je na svet donosila njihovo dete.

Ipak, istorija Tadž Mahala je obavijena velom misterije, a mi vam predstavljamo nekoliko najpoznatijih:

1. Optičke iluzije mogu videti svuda

Arhitekte i zanatlije koje su radile na izgradnji Tadž Mahala su bili majstori proporcija i optičkih trikova. Kad prvi put priđete glavnoj kapiji koja uokviruje ovo zdanje, Tadž Mahal će vam delovati neverovatno blizu i veliko, ali kako mu se budete približavali, Tadž Mahal će se smanjivati, što je sasvim suprotno od onoga što očekujete.
Iako minareti koji okružuju grobnicu izgledaju savršeno uspravno, kule su zapravo malo nagnute napred, što je i funkcionalno i pomaže formi: osim što obezbeđuje estetski balans, u slučaju nesreća poput zemljotresa stubovi bi se raspali dalje od glavne kripte.

2. Povratak sjaja velelepne građevine

Starost i zagađenje narušavaju fasadu belog mermera, koja je pretvorena u braonkastu i žučkastu nijansu. Ponekad, spomenik dobija spa dan i koristi se multiani mitti, tradicionalni recept koji koriste Indijke kako bi očistile Tadž Mahal, a potom operu svoje četke. Nakon ovog tretmana, fleke i prljavština na Tadž Mahalu nestaje i vraća se njegov prvobitni sjaj.

3. Najpoznatiji mit o Tadž Mahalu

Prema legendi, Šah Džahan je očajnički želeo da mauzolej bude remek-delo bez premca, a kako bi bio siguran da niko neće oponašati lepotu Tadž Mahala i izgraditi zdanje slično ovom, on je navodno naredio da se zanatlijama odseku ruke i izvade oči. Ipak, istoričari još uvek nisu pronašli dokaze koji bi ovu potkrepili ovu priču.

4. Menja boje tokom dana

Jedna od brojnih čari Tadž Mahala jeste što tokom celog dana menja nijanse: od jutra do mraka, sunce potpuno transformiše i menja doživljaj ove građevine. U vreme izlaska sunca će vam se učiniti da je u bledim nijansama sive i roze, u podne beo, dok će u popodnevnim satima poprimiti narandžaste i bronzane tonove i svetle nijanse plave uveče. Posebne karte za posetu se prodaju u vreme punog Meseca i pomračenja.

5. Oba kenotafa su prazna

Spomenici podignuti u čast Mumtaz Mahal i Šah Džana su zatvoreni u osmougaonoj odaji koja je ukrašena poludragim kamenjem i neverovatnom rešetkastom mermernom ogradom. Ipak, ovi prelepi spomenici su samo za pokazivanje, jer se pravi sarkofazi nalaze u prostoriji ispod.

6. Drugi Tadž Mahal od crnog mermera je bio planiran

Legende kažu da je Šaj Džahan želeo da napravi potpuno identičan mauzolej prekoputa Tadž Mahala, na drugoj obali Jamune, ali za razliku od Tadž Mahala od crnog mermera. Veruje se da je izgradnju prekinuo njegov sin, ali istoričari nisu pronašli dokazi koji potkrepljuju ovu priču.

7. Tadž Mahal je (skoro) savršeno simetričan

Tadž Mahal predstavlja vrhunac mogulske arhitekture, izgrađen u besprekornoj simetriji. Minareti okružuju grobnicu i kupolu, a centralni deo predstavlja glavna zgrada. Bašte, simboli raja, podeljeni su u kvadrante, a dve zgrade od crvenog peščara pružaju kompleksu mauzoleja balans i harmoniju. Međutim, postoji jedan izuzetak. Grbonica Šah Džanana je postavljena zapadno od centralne ose, što ruši ravnotežu.

SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC SRBIJA VAM PREPORUČUJEMO JOŠ I:

Modifikovanje lica i tela zbog tradicionalnih vrednosti: Najekstremniji običaji na svetu

7 najboljih mesta za posmatranje polarne svetlosti

SZO: Od zagađenja godišnje strada 1,7 miliona dece