BEOGRAD - Beogradski centar za bezbednosnu politiku predstavio je istraživanje javnog mnenja o velikim silama i njihovom uticaju na Srbiju. Jedan od interesantnih nalaza jeste da seosko stanovništvo u Srbiji ima pozitivniji stav o Evropskoj uniji, nego što imaju građani Beograda i predgrađa, ukazao je u Novom danu istraživač Miloš Popović.
"U slučaju Evropske unije zanimljiv je podatak da stanovnici sela imaju dosta pozitivniji stav o EU nego stanovnici Beograda i predgrađa. Zbunjeni smo zašto je to tako i šta bi tu moglo da bude", rekao je Popović u Novom danu N1.
Marko Savković, programski direktor Beogradskog fonda za političku izuzetnost i Beogradskog bezbednosnog foruma, kaže da građani slabo prate spoljnu politiku, a da sagledaju širu sliku ne pomažu im ni mediji ni donosioci odluka.
Ispitujući odnos građana Srbije prema velikim silama i članstvu u međunarodnim organizacijama, zapaženo je da stav o spoljnoj politici nema petina do četvrtina ispitanika, a među neopredeljenima dominiraju žene.
Kada su u pitanju Rusija i NATO – slika je iz ogledala, ističe Popović. Dodaje da je polovina do trećina ispitanika protiv članstva u NATO, dok je Rusija popularna.
Savković kaže da je malo aktera u politici o kojima je tako negativno izveštavano kao što je to slučaj sa NATO. Ističe da se o tom vojnom savezu objavljuju poluistine i glasine, dok neke pozitvine stvari koje NATO čini u saradnji sa Srbijom ne stižu do urednika medija i građana. Među njima je, kaže Savković, i principijelan stav NATO prema formiranju vojske Kosova i reakcije u situaciji kada se tome pristupilo na način suprotan principu.
Istraživač Miloš Popović objašnjava da je Rusija popularnija kod mladih koji su slabije obrazovani, dok su obrazovaniji građani skeptičniji prema sili sa istoka.
"Intresantno je da 30 odsto ljudi želi da priđe Evroazijskoj uniji. I dalje sumnjam da znaju o čemu se radi. Građani osećaju i tumače ono što im se nudi, vide slabost i krizu u Evropskoj uniji, a Rusiju vide kao zemlju koja je sve prisutnija i to na jedan pametan način. Ona primenjuje metode koje su ranije primenjivale zemlje Zapada - ekonomsku saradnja, pomoć u infrastrukturi i rekonstrukciji", objašnjava Savković.
Popović dodaje da građani nemaju toliko iracionalan stav prema velikim silama, što se prema njegovom mišljenju vidi i po tome da od Evropske unije očekuju da donese veću zaposlenost i poboljšanje ekonomske situacije, dok od saradnje sa Rusijom očekuju veću bezbednost.
Jedan od bitnih faktora koji utiče na stav građana o saradnji i angaživanju u spoljnoj politci je i Kosovo.
Istraživanje je pokazalo da bi skoro dve trećine ispitanika odbilo članstvo u Evropskoj uniji ukoliko je uslov priznanje nezavisnosti Kosova.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Da se ne lažemo sa Sašom Jankovićem