RAT PRED BERBU CRVENOG ZLATA: Malinari traže 230 dinara, hladnjačari odmahuju glavom
Akontna cena maline ne bi smela biti ispod cene griza, koja je 1,85 evra po kg, kažu proizvođači
Na skupu predstavnika 37 udruženja malinara iz čitave Srbije koji je održan u Ivanjici, proizvođači maline saglasili su se da akontna cena sveže maline roda 2017. godine ne bi smela ići ispod 230 dinara po kilogramu.
- Izvozna cena griza trenutno je 1,85 evra po kilogramu i akontna cena maline ovogodišnjeg roda ne bi smela ići ispod tog iznosa - rekao je na skupu u Ivanjici Dobrivoje Radović, predsednik asocijacije Malinari Srbije uz poziv lokalnim samoupravama da narednih nedelja budu posrednici u organizovanju niza sastanaka proizvođača i hladnjačara na kojima bi se razgovaralo o ceni maline.
S druge strane, hladnjačari s kojima smo juče razgovarali na cenu od 230 dinara po kilogramu vrte glavom i kažu da je sada rano i nerealno određivati otkupnu cenu maline.
- Mi i dalje živimo u oblacima i nerealnim očekivanjima što se ove oblasti tiče. Trebalo bi znati da je trenutno u hladnjačama u Srbiji oko 60.000 tona maline prošlogodišnjeg roda, do berbe prodaćemo još 20 do 25.000 tona, dakle, novi rod sačekaćemo sa 30.000 do 40.000 tona maline u hladnjačama. Ovogodišnji rod maline u Srbiji mogao bi ići i do 110.000 tona, a valja imati u vidu da su zemlje u okolini, od Bosne, Kosova, Bugarske, Mađarske, Poljske, povećale proizvodnju i svi pritiskaju tržište EU, a mi iz Srbije tržište SAD smo zbog pesticida izgubili još pre nekoliko godina - kaže jedan od hladnjačara iz zapadne Srbije koji nije želeo da mu se pominje ime.
Prema rečima Dragana Terzića, predsednika SO Arilje, problem Srbije nije u količini proizvedene maline već u činjenici da je Srbija u 2016. izvezla tek 20.000 tona maline.
- Hladnjačari su mešali vilamet i polku i došlo je do velikih problema na tržištu. A priča o hiperproizvodnji maline u svetu je laž. U 2015. godini svetska proizvodnja bila je oko 350.000 tona, za trećinu manja od potreba - reči su Terzića.
Sa svoje strane hladnjačari upozoravaju da bi, s obzirom na velike zalihe u hladnjačama i kredite kojima su hladnjače opterećene, visoka otkupna cena mogla da znači i da bi deo ovogodišnjeg roda maline mogao ostati neotkupljen.