Rusija bi mogla da preuzme deo svojih deviznih rezervi na kreditiranje kupaca ruske izvozne robe i usluga, a za to bi mogla da se iskoriste sredstva koja se sada nalaze u američkim hartijama od vrednosti - krajem prošle godine njihova vrednost je iznosila 86,1 milijarde dolara.
Premijer Rusije Dmitrij Medvedev naložio je Ministarstvu finansija i Ministarstvu za ekonomski razvoj, uz učešće Ruskog izvoznog centra, da izrade predlog za osiguranje konkurentnih uslova kreditiranja stranih kupaca robe i usluga ruske proizvodnje, uključujući korišćenje državnih finansijskih aktiva u stranoj valuti.
Izvor iz Vlade sajta Gazeta saopštio je da zapadne izvozno-uvozne banke daju kredite za izvoz sa minimalnim kamatama od 0,3 do 1 odsto. Za ruske banke koje obezbeđuju finansiranje izvoza ne postoje jeftini izvori fondiranja, što znači da su resursi koje dobijaju skupi i nekonkurentni.
Rezerve Ministarstva finansija su razmeštene sa kamatama Londonske međubankarske stope, pa čak i niže u američkim i evropskim dužničkim papirima. Gazetin izvor navodi da deo ovih sredstava može biti preusmeren na finansiranje domaćih kreditnih institucija koji podržavaju izvoz.
Na kraju 2016. godine Rusija je držala američke državne obveznice na 86,1 milijardi dolara. Ako se poredi sa decembrom 2015. godine, ovaj portfolio je smanjen za 6 milijardi dolara ili 6,5 odsto.
Rusija po ulaganju u američke obveznice značajno zaostaje za Japanom i Kinom, koji su na kraju prošle godine imale 1,09 triliona, odnosno 1,06 triliona dolara.