ZA OSOBE KOJE IMAJU OSETLJIVU KOŽU: Evo čime treba da se tuširate da izbegnete IRITACIJE!
Osobe sa osetljivijom kožom često muče crvenilo, ljuštenje kože, svrab, osećaj zatezanja. Kako bi olakšali te probleme, nemački dermatolozi savetuju šta bi bilo dobro da uradite u toku tuširanja.
Sapuni i gelovi za tuširanje nisu uvek najbolji način za održavanje higijene, posebno kada je reč o osobama sa vrlo osetljivom kožom, kažu nemački dermatolozi.
Lauril sulfat jak je emulgator koji se nalazi u gelovima za tuširanje i umivanje te u sapunima. No osim što skida sa kože prljavštinu i ulje, uklanja i dragocene zaštitne slojeve kože, odnosno lipide koji učvršćuju kožu i čuvaju je od isušivanja i oštećenja.
Upravo zbog toga osobama s osetljivom kožom preporučuje se povremeno tuširanje samo vodom.
Sapun, koliko god blag bio, isušuje kožu, a ima i dezinfikuje, kaže nemački dermatolog Volfgang Kli. Neki sapuni sadrže i isušujuća antibakterijska sredstva kao što su tetrasodium EDTA (konzervans i stabilizator) i triklosan, hemikaliju koja jako isušuje kožu, a povezuje se i sa ometanjem rada endokrinog sistema.
Stoga se preporučuje izbor sapuna i gelova koji sadrže prirodna antibakterijska sredstva, poput eukaliptusa ili čajevca.
Neki sapuni i gelovi sadrže i veštačke mirise koji na osetljivoj koži mogu prouzrokovati alergije, pa je iziritirati, a često tuširanje i pranje sredstvima koja izvlače vlagu može dovesti do svrab i ljuštenja kože.
Pojam osetljive kože je prilično širok pa ponekad ni sami stručnjaci ne mogu odmah prepoznati pravi uzrok nastanka simptoma poput crvenila, ljuštenja kože, svraba i osećaja zatezanja.
Takvi pacijenti se najčešće žale na kozmetičke preparate, sapune, preparate za zaštitu od sunca, a da uopšte nije reč o klasičnoj alergijskoj reakciji. Svima koji nikako ne mogu bez sapuna ili gela za tuširanje preporučuje se da izaberu one najblaže te da nakon tuširanja na kožu nanesu hidratantne kreme i losione, kako bi joj vratili pravu količinu vlažnosti i ulja.
zadovoljna.hr