Iznenađenje

TANKA GRANICA IZMEĐU LEKA I OTROVA: Pojedino lekovito bilje ima i štetno dejstvo, a evo i koje

Foto: Profimedia

Čini se da je i kod konzumiranja lekovitih biljaka neophodna doza opreza. Većina biljaka je bezopasna, ali povedite računa ukoliko imate određene medicinske probleme ili uzimate pojedine lekove.

Razgovarajte s lekarom pre upotrebe bilo koje od ovih biljaka:

Kantarion

Foto: Profimedia

Ovaj popularni biljni dodatak često se uzima protiv depresije, anksioznosti i za bolji san. Može da prouzrokuje nuspojave kao što su glavobolja, mučnina, vrtoglavica i suva usta. Takođe može da prouzrokuje probleme ako se uzima u kombinaciji s određenim lekovima za srce, antidepresivima i kontraceptivnim pilulama. Kantarion bi trebalo izbegavati u slučaju hemoterapije jer može da umanji njeno dejstvo.

Kafa

Foto: Profimedia

Kafa može da poremeti san i podstakne anksioznost. Osim toga može da dovede i do oštećenja jetre. Dakle, izbegavajte kafu ako imate problema s jetrom ili bubrezima, dok pijete alkohol ili lekove za spavanje.

Ginko biloba

Ginko biloba ima blagotvorno dejstvo na pamćenje, cirkulaciju i mentalne funkcije. Ipak, ova biljka u retkim slučajevima može da izazove krvarenje, što je posebno rizično ako uzimate lekove za razređivanje krvi.

Arnika

Ulje arnike olakšava bol, smanjuje otoke i poboljšava varenje. S druge strane, arnika može da povisi krvni pritisak, poveća broj otkucaja srca i oteža disanje. Teže nuspojave su oštećenje jetre, koma, pa čak i smrt.

Đumbir

Foto: Profimedia

Đumbir ublažava mučninu nakon operacije ili hemoterapije, koristi se za lečenje artritisa i ostalih bolesti zglobova. Ali, đumbir može i da izazove probleme sa zgrušavanjem krvi, poremeti otkucaje srca, krvni pritisak i nivo šećera u krvi. Ne treba ga uzimati ako imate kamen u žučnoj kesi ili probleme sa zgrušavanjem krvi.

Aloe vera

Foto: Profimedia

Nanošenjem na kožu možete da smanjite opekotine, zacelite rane i popravite raspoloženje. Ako se uzima oralno, aloe vera može da poremeti rad srca i snizi nivo šećera u krvi ukoliko imate dijabetes.

Ženšen

Ženšen navodno usporava starenje. Osim toga, pomaže dijabetičarima, jača imunitet i povećava libido. Ova biljka izaziva probleme kod osoba obolelih od dijabetesa jer može da prouzrokuje preveliki pad šećera u krvi. Takođe bi trebalo da ga izbegavate ako imate visok krvni pritisak ili problem sa zgrušavanjem krvi.

Beli luk

Beli luk dokazano snižava krvni pritisak i holesterol, i može da izleči simptome prehlade. Takođe razređuje krv, pa bi trebalo da ga izbegavate ako uzimate lekove za razređivanje krvi.

Sladić

Foto: Profimedia

Neki ljudi ga koriste za lečenje kašlja, čireva na želucu, bronhitisa, infekcija i grlobolja. Sladić može da povisi krvni pritisak i poremeti ritam otkucaja srca, pa ga uzimajte s oprezom ako imate srčanih problema. Ova biljka takođe može da prouzrokuje probleme osobama koje imaju problema s bubrezima.

Kopriva

Foto: Profimedia

Kopriva je korisna protiv alergija, peruti, artritisa, kamena u bubregu i infekcija urinarnog trakta. Ali, kopriva može da zadrži vodu u telu, pa bi trebalo da je izbegavaju osobe koje imaju problema sa srcem ili bubrezima, i oni koju piju diuretike.

Hrizantema

Biljni preparat hrizanteme najčešće se koristi za sprečavanje migrena, artritisa i alergija. Hrizantema sadrži kalijum i fosfor, pa bi osobe s bolesnim bubrezima trebalo da je izbegavaju. Ona takođe može da prouzrokuje probleme sa zgrušavanjem krvi.

(radiosarajevo)