Ruske vojno-pomorske akademije od 2015. godine počele su da primaju i devojke.
Već prve godine prijavilo se 15 kandidatkinja za jedno mesto. Devojke se za sada ne obučavaju za učešće u ratnim sukobima, već samo za pozadinsku službu. One se školuju da rade kao psiholozi, specijalisti za komunikacije i inženjeri.
U vojno-pomorskim akademijama devojke se obučavaju da izvršavaju spasilačke zadatke kao ronioci. Na obuci se svaki potez uvežbava do savršenstva.
Malo je verovatno da će tokom službe u štabu ili na komandnom mestu žene oficiri biti izložene ekstremnim situacijama, ali je ipak važno da budu sposobne da odgovore na svaki izazov.
Za njih važe ista pravila kao i za mladiće: ustajanje je u 6:30, zatim sledi jutarnje vežbanje, doručak i nastava. Međutim pored vih, postoje i druga pravila.
U prostorije akademije kadetkinje ne smeju da unose, a kamoli da oblače civilnu odeću. Nije dozvoljeno ni korišćenje društvenih mreža dok traje obuka.
Postoje ograničenja i za frizure. Dozvoljeno im je da nose pletenice ili kratku kosu. Devojke se češće odlučuju za prvu varijantu.
Kadetkinje se često bave sportom, a na prijemnom ispitu moraju da ispune zadatu trkačku i plivačku normu. Devojke se odlučuju za vojnu službu najčešće zbog porodične tradicije.
Neke od njih smatraju da im vojna služba donosi stabilnost. Posle diplomiranja dobijaju čin poručnika i potpisuju petogodišnji ugovor.
Na svim ruskim vojno-pomorskim akademijama 2015. godine bilo je oko 700 devojaka, a njihov broj svake godine raste.
Danas već ima više od hiljadu kadetkinja. Većina devojaka posle završene vojne škole ostaje da radi u vojsci. Rade posao za koji su se specijalizovale ili nešto slično tome.
U nekim oblastima, poput komunikacija, ženama će biti omogućeno da služe na brodovima ruske Vojno-morske flote od 2018. godine. Do tada će se obezbediti svi potrebni uslovi, uključujući posebne kabine i druge prostorije za žensko osoblje.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
(Ruska reč)