IMAO TUMOR NA NOZI, LEKARI MU PREPORUČILI PSIHIJATRA: Mladić tužio tri bolnice zbog loše dijagnoze
Bjelopoljac Radovan Rakočević optužio je lekare Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), Opšte bolnice Bijelo Polje i Specijalne bolnice u Risnu za neprofesionalan i neodgovoran odnos prema njemu kao pacijentu zbog čega je pre godinu dana pokrenuo tužbu protiv tih ustanova.
On objašnjava da je 27. novembra 2011. godine, igrajući fudbal na utakmici, izvrnuo skočni zglob na desnoj nozi, od kada je počela njegova drama sa lekarima u Crnoj Gori, koji nisu uspeli da mu pomognu. Izlečio se tek kada je potražio pomoć lekara u Beogradu. Rakočević je godinama imao probleme zbog povrede zgloba, ali su ga doktori iz Crne Gore umesto na operaciju u Beograd, kako bi se spasio od invaliditeta, savetovali da poseti psihijatra.
Lekari u Beogradu su 2015. godine otkrili da je Rakočević imao tumor „intrasealni hemangiom” na kostima, i da mu zdravlje ne bi bilo radikalno narušeno da su mu doktori na vreme pružili adekvatnu lekarsku pomoć. Rakočević je istakao da je „imajući u vidu neprofesionalan i bahat odnos lekara i nesavesno lečenje”, 4. januara prošle godine podneo tužbu Osnovnom sudu u Bijelom Polju, od kada traje njegova nova borba sa crnogorskim pravosuđem, jer smatra da doživljava opstrukcije kako bi odustao od borbe za pravdu, za koju je spreman da ide i do Strazbura.
"Nakon povrede pregledan sam u ambulanti Opšte bolnice Bijelo Polje. Doktor Petar Asanović mi je, bez dodatnih pregleda i stavljanja gipsa, dao „biofes gel” i rekao da se vratim treninzima. Kako u međuvremenu bolovi nisu prestajali i došlo je do ukočenosti zgloba, nakon sedam meseci obavio sam pregled kod doktora Veliše Aligrudića u KCCG na Dečjoj klinici i on mi je predložio fizikalnu terapiju, koju sam koristio od 3. decembra 2012. do 30. januara 2014. u Bijelom Polju. Kako je stanje bivalo sve gore, a Asanović je rekao da nema rešenje, po preporuci prijatelja otišao sam u JZU „Vaso Čuković“ u Risnu, gde su mi davali istu fizikalnu terapiju koju sam dobijao u bjelopoljskoj bolnici. Usput sam doživeo i ucenjivanje od strane Renate Grandis Burgis, doktorke za fizikalnu medicinu, koja je odbila da me pregleda dok joj ne dam novac za ampule koje je bolnica bila u obavezi da obezbedi. Uprkos mom insistiranju da se promeni terapija, jer mi je noga bila u sve lošijem stanju, dr Đuro Zgradić me uveravao da će sve biti u redu, da bih nakon 16 dana boravka dobio otpusnu listu, bez objašnjenja i uz permanentne bolove", ispričao je Rakočević.
On ističe da je zbog nemogućnosti da dobije adekvatnu lekarsku pomoć u Crnoj Gori, medicinsku dokumentaciju poslao lekarima na „IOHB Banjica“ u Beogradu, gde mu je konzilijum preporučio operaciju, mirovanje i izbegavanje bilo kakve fizikalne terapije. Rakočević kaže da nije mogao sam da finansira lečenje u Beogradu, pa je tražio uput iz KCCG gde mu je saopšteno da „ima ravno stopalo“ i da nikakva operacija nije potrebna”.
"Odbili su da mi daju uput, zbog čega sam otišao kod doktora Aleksandara Juškovića u KCCG koji me primio nakon pretnje da ću obavestiti medije o ponašanju lekara. On je ocenio da imam „dijabetičko stopalo“ i da, s obzirom da sam dijabetičar, promene moraju da se dešavaju. On je predložio da započnem sa infuzijama i stavim ortozu, kao „jedan mali test“, garantujući da neću imati bolove, ali neću aktivno moći da se bavim fizičkom aktivnošću. S obzirom da je sve vreme unosio podatke u računar, na kraju razgovora sam tražio izveštaj, na šta mi je odgovorio da ću ga dobiti kad otpočne terapija. Kad sam, nakon nekog vremena, u arhivi KC-a tražio izveštaj Juškovića rečeno mi je da u dijagnozi piše „pobegao“, što je još jedna potvrda krajnje neprofesionalnog i neodgovornog odnosa lekara prema meni kao pacijentu", ističe Rakočević.
Rakočević je opet tražio mišljenje lekara u Beogradu, koji su mu rekli da će infuzija i ortoza koju je Jušković predložio izazvati trajno oštećenje noge i invaliditet.
"S obzirom da mi je bilo sve gore, uz preporuku prijatelja, otišao sam na pregled kod dr Almedina Hrapovića, u Urgentnom centru Opšte bolnice Bijelo Polje. Nakon što je pregledao nogu i izveštaje prethodnih lekara rekao je da mora da se operiše, a taj zahvat u Crnoj Gori nije moguće obaviti i napisao izvještaj kojim me upućuje na konzilijum ortopeda u KCCG, kako bih dobio uput za Beograd. Konzilijum ortopeda koji su činili načelnik KCCG dr Veliša Aligrudić, dr Nermin Abdić i dr Džihad Pepić, odbio je da mi napiše uput za Beograd, ustanovivši da „perzistiraju tegobe u desnom skočnom zglobu od pre dve godine“, predloživši novu magnetnu rezonancu i kontrolu kod dr Gorana Pešića. Na kraju sam se obratio za pomoć Ministarstvu zdravlja, gde sam nakon razgovora sa zamenikom ministra Mensudom Grbovićem, napisao žalbu. U međuvremenu, Zaštitnik prava pacijenata iz KC me pozvao na razgovor sa načelnikom dr Velišom Aligrudićem, koji je meni i mom ocu potvrdio stav da mi nije ništa i da treba da idem kod psihijatra", objasnio je Rakočević.
Međutim, kako kaže, usledio je poziv iz Ministarstva zdravlja i saopšteno mu je da je uvidom u dokumenta predstavnik ovog resora Zoran Kostić konstatovao da se radi o ozbiljnim propustima.
"Po preporuci sam uradio novu magnetnu rezonancu, nakon čega mi je lično Veliša Aligrudić napisao uput za Beograd, uz vidno ispoljenu ljubaznost. U Beogradu sam proveo 55 dana. Operaciju je izvršio dr Slavko Tomić, koji je, već na prvom pregledu na osnovu dokumentacije i snimaka iz 2011. utvrdio da se tada radilo o naprsnuću kosti. Tokom operacije uzet je materijal koji je curio iz naprsle kosti i poslat na patohistološku kliniku, čiji nalazi su pokazali da se radilo o tumoru „intrasealni hemangiom”. Nakon operacije i nalaza lekari na Banjici su mi saopštili da je sve moglo lako i uspešno da se reši samo da mi je odmah stavljen gips, kao i da su fizikalne terapije napravile ogromnu štetu", zaključuje Rakočević.M.S.
Iz Opšte bolnice u Bijelom Polju tvrde da tužbu Radovana Rakočevića odbacuju u celosti kao neosnovanu, zbog nedostatka dokaza.
"U izveštajima dr Petra Asanovića se precizno navodi da se Rakočević povredio na fudbalskoj utakmici. Da je nađena povreda bila: izvijanje, iskretanje levog skočnog zgloba. Pregledom je istog dana i ustanovljena tumefakcija u predelu desnog skočnog zgloba. Asanović je kod Rakočevića sproveo sve potrebne dijagnostičke medicinske procedure (RTG, MR, CT, EMNG, klinički pregled) prema pravilima medicinske nauke i prakse kada je u pitanju povreda levog skočnog zgloba i oboljenje desnog skočnog zgloba. Što se tiče propusta u lečenju Rakočevića od dr Asanovića u toku je sudski postupak u kom je stigao nalaz sudsko-medicinskog veštaka koji je potvrdio zaključke Komisije za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite, a to je da u konkretnom slučaju nije bilo propusta u dijagnostičkoj metodologiji, kao i da ovde nije slučaj o povredi već bolesti ( benigni tumor krvnih sudova u desnoj petnoj kosti)", kažu u bjelopoljskoj bolnici. Iz bolnice u Risnu nisu odgovorili na pitanja koja su poslata 10. marta.
U Osnovnom sudu u Bijelom Polju kažu da ne stoje Rakočevićeve konstatacije da za 11 ročišta nije izveden nijedan dokaz.
"Naprotiv, do sada je izveden znatan deo dokaza koje su predložile stranke", kažu u sudu. Dodaju da je do sada razmatrana medicinska dokumentacija, mišljenje veštaka, saslušan je veštak, a saslušan je i Petar Asanović. Oni navode da je zahtev za izuzeće sudije Kadić odbijen kao neosnovan.
"Rakočević nije kažnjavan za eventualno narušavanje procesne discipline, niti je prigovarao na sporost suda u postupanju. Spisi predmeta se trenutno ne nalaze kod suda jer su dostavljeni Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, povodom prijave koju je Rakočević podneo protiv doktora Dabetića. Postupak će biti okončan nakon što se izvedu dokazi saslušanjem svedoka Petra Asanovića i Almedina Hrapovića", navodi predsednik suda Radule Piper.
Iz KCCG je saopšteno da je na osnovu dokumentacije koju poseduju, Rakočević zbrinut u Klinici za ortopediju i traumatologiju KCCG.
"Na redovnim kontrolama ordinirajućem lekaru se žalio na subjektivne tegobe. Nakon određenog perioda izrazio je želju da nastavi lečenje u Beogradu, zbog čega je bilo neophodno obaviti dodatnu dijagnostiku. Dakle, prikupljanje dodatne dijagnostike uslovilo je dužinu čekanja za upućivanje na dalje lečenje u Beograd. Tokom lečenja u našoj ustanovi nije se stekao utisak da je pacijent nezadovoljan tretmanom. Napominjemo da ne raspolažemo informacijom da je nakon opomene Ministarstva zdravlja upućen na dalje lečenje van Crne Gore", rekli su u KCCG, dodajući da neće komentarisati sudski postupak jer su uvereni da će sud utvrditi sve činjenice.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
VESTI KURIR TV 20.03.2017
(Dan)