STRAZBUR - Komitet Saveta Evrope za sprečavanje mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) objavio je izveštaj o poseti Srbiji koju je obavio u februaru prošle godine, naglašavajući da je jedan od najvećih problema pretrpanost zatvora.
U rezimeu izveštaja stoji da je delegacija CPT dobila nekoliko navoda o zlostavljanju od strane policijskih službenika, uključujući maloletnike i da je reč o šamaranju, udarcima nogama i policijskim palicama za vreme hapšenja ili za vreme ispitivanja osumnjičenih u policijskim stanicama.
Delegacija Saveta Evrope dobila je podatke da je slučajeva zlostavljanja bilo i u beogradskom Okružnom zatvoru i u zatvoru Zabela u Požarevcu. CTP je preporučio vlastima Srbije da podsete policajce da su svi oblici zlostavljanja neprihvatljivi i da će biti predmet ozbiljnih sankcija.
U odgovoru srpskih vlasti na ovu primedbu navedeno je da su pokrenuti krivični i disciplinski postupci protiv službenika koji su izvršili navodna zlostavljanja, kao i druge mere u skladu sa preporukama CTP.
Prenatrpanost je problem u svim zatvorima u Srbiji, a naročito u beogradskom Okružnom zatvoru, a u izveštaju se apeluje na vlasti u Srbiji da udvostruče svoje napore kako bi ovaj problem bio prevaziđen.Izveštaj je, takođe, kritičan prema režimu za pritvorenike koji su zatvoreni u svojim ćelijama po 23 časa dnevno više meseci.
U odgovoru srpskih vlasti na ove primedbe navedeno je da je u planu izgradnja tri nova zatvora, kao i da su organizovane dodatne društvene i sportske aktivnosti za zatvorenike.
Tokom posete specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu delegacija CTP je zabeležila da tamo vlada kombinacija loših uslova, prenatrpanost, oronulost objekta, nedostatak osoblja i ograničenost terapijskih mogućnosti što dovodi do stanja koje se može smatrati ponižavajućim i nečovečnim.
Vlasti Srbije navele su u svom odgovoru da je renoviranje bolnice prioritet i da će dostaviti detalje o radovima koji se tamo sprovode kako bi se stanje popravilo.
Delegacija CPT takođe je upozorila na opasnost od nasilja u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici Gornja Toponica i da su uslovi života loši uprkos naporima koji se preduzimaju da se prostor renovira, a naročito je loša situacija na muškom odeljenju.
Pacijenti bolnice nisu imali pristup otvorenom prostoru i vežbanju više od sedam meseci, a srpske vlasti su odgovorile da se oslanjaju na napore Ministarstva zdravlja da se poboljšaju materijani uslovi i da se renoviraju odeljenja i stvore uslovi za boravak bolesnika napolju.
Delegacija CPT istakla je da u Obrazovno vaspitnoj ustanovi za maloletnike u Nišu nije čula za zlostavljanje štićenika od strane osoblja. Takođe je istaknuto da su štićenici imali reči hvale za osoblje ustanove i da tamo vlada opuštena atmosfera.
Komitet Saveta Evrope je svoj izveštaj objavio sinoć, zajedno sa odgovorima Vlade Srbije na iznete primedbe.