NEUNIŠTIVI BROD ADOLFA HITLERA: Preživeo dve atomske bombe, a onda posvađao dve SVETSKE SILE!
Američka ratna mornarica 1. jula 1946. usidrila je unutar atola Bikini stotinjak raznih ratnih brodova, rashodovanih nosača aviona, razarača, krstarica, transportera, podmornica... Nigde nije bilo ni jednog jedinog čoveka.
Ali je zato bilo na hiljade koza, svinja, štakora, miševa i zamoraca. Pilot bombardera B-29 nije bio baš najtačniji, uranio je nekoliko minuta pre devet sati i s visine od 8000 metara ispustio atomsku bombu nazvanu "Gilda", da bi kratko potom na visini od samo 158 metara iznad morske površine nuklearna eksplozija snage 23 kilotona TNT-a razornim udarnim valom i vrelinom od hiljade i hiljade stepeni pogodila brodove.
Novine su povodom tog testa pisale o razočaranju eksplozijom. "USS Gilliam" jeste bio doslovno pometen, ali osim njega još samo četiri broda poslata su direktno na dno. Problem je bio u tome što je pilot za 649 metara promašio cilj i eksplozija nije prošla očekivano.
Ipak, svi brodovi redom bili su apsolutno sprženi, čelični trupovi su im užasno deformisani... Osim jednom brodu - ratni brod "Prinz Eugen" ostao je skoro pa neoštećen.
Ušao je u Američku ratnu mornaricu sada kao USS Princ Eugen, i to sa 574 nemačkih članova posade koji su Amerikancima objašnjavali sve tehničke detalje. Američki inženjeri bili su impresionirani i lako je moguće da su našli načina kako da ga primene u budućoj američkoj ratnoj brodogradnji.
I nakon što su s njega poskidali svu ratnu opremu, poslali su ga na Pacifik. Kao planiranu žrtvu nuklearnog udara u testovima na Bikiniju. Nakon prvog, USS Princ Eugen s ostalim brodovima bio je meta i drugog testa. Ovaj put atomsku bombu smestili su na dubinu od 27 metara.
Kakav je to bio vatromet... U trenutku eksplozije milioni litara vode suknuli su u vodeni stub koji je dosezao kilometrima u vazduh. Brod koji je bio tačno iznad mesta eksplozije, rastrgan je u sekundi. Bikini su pogodili talasi visine od 30 metara.
Na dnu okeana ostao je krater dubok devet i širok 600 metara, a podrhtavanje tla na zapadnoj obali SAD-a osetilo se kao potres magnitude 5,5. Ratni brod "Arkansas" potonuo je kao da je od papira. Nosač aviona "Saratoga" rascepanog trupa poslat je na dno.
USS Princ Eugen je i to preživeo, ali je ostao jezivo ozračen. I to je bilo zanimljivo za merenje, a naposletku su planirali udariti na njega i trećom atomskom bombom. Ipak, to je već bilo preskupo, te se od toga odustalo.
Krajem 1946. brod je napokon rekao dosta. Ventili su počeli da popuštaju i više nije imalo smisla pokušavati sprečiti njegovo potonuće 22. decembra 1946. godine.
(Jutarnji list)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: