(FOTO) LEPE, OBRAZOVANE I USPEŠNE: Sve više žena u BiH ULAZI U POLITIKU, a evo ko su one

Printscreen/ Facebook

Veliki broj mladih, obrazovanih i sposobnih žena proteklih godina se uključuje u politiku.

Tako se danas brojni omladinski ogranci vodećih stranaka u BiH mogu pohvaliti uspehom njihovih članica koje bi u budućnosti mogle biti liderke na političkoj sceni BiH.

Sudeći prema broju članica u omladinskim stranačkim ograncima, žene su zainteresovane za društvena dešavanja i politiku, kako u lokalnim zajednicama u kojima žive, tako i na nivou države.

Žene politikom ne nameravaju menjati svet, već pokušati da pomognu ljudima u njihovom okruženju.

Iz Asocijacije mladih SDA, Glavni odbor ovog omladinskog političkog ogranka u BiH ima četiri članice. Takođe, u svim telima Predsedništva Asocijacije mladih SDA žene su zastupljene sa po najmanje jednom predstavnicom.

"Od osnivanja naše organizacije, u različitim periodima na čelu naših opštinskih organizacija nalazile su se žene pa tako i danas. Veoma uspešna predsednica Asocijacije mladih SDA BiH u periodu od 2000. do 2001. godine bila je Nađa Lutvikadić-Fočo", kazali su iz sekretarijata Asocijacije mladih SDA.

Printscreen/ Facebook 
Nađa Lutvikadić Fočo, Foto: Printscreen/ Facebook

Lutvikadić-Fočo je diplomirala kriminalistiku, a master iz odnosa s javnošću i korporativnog komuniciranja stekla je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Pored rada u medijima, bila je PR u Federalnom ministarstvu saobraćaja i komunikacija, predsednica komisije za pitanja mladih pri Savetu ministara BiH, a kao predavačica od 2007. godine radi i za PR školu “Publikum” sarajevskog Media centra. Od 2005. godine do danas upravlja Odeljenjem za odnose s javnošću kompanije BH Telecom.

U sadašnjem rukovodstvu Asocijacije mladih SDA nalaze se Amela Hadžijusufović, potpredsednica Asocijacije mladih SDA BiH i diplomirana pravnica, Indira Avdić, članica Predsedništva Asocijacije mladih SDA BiH i profesorka razredne nastave.

"Iako je položaj žena u politici u BiH izuzetno težak, s obzirom na to da se mi još nalazimo u poprilično tradicionalnom ambijentu, sve više mladih žena se kroz Asocijaciju mladih SDA želi izboriti za svoj položaj, kako u stranci, tako i u društvenoj zajednici u kojoj žive i rade", rekao je istaknuo je za Adis Holjan, predsednik Asocijacije mladih SDA Sarajevo.

Stranka za bolju budućnost (SBB) u svom sastavu ima Mrežu žena SBB koja je otvorena za sve žene bez obzira na starosnu dob i stranačku opredeljenost.

Printscreen/ Facebook 
Jovana Vidaković, Foto: Printscreen/ Facebook

Predsednica Mreže mladih pri Predsedništvu SBB je Jovana Vidaković. Ona je po struci diplomirani politolog, zbog čega kaže da je ulazak u politiku bio logičan sled događaja u njenom životu. Kako kaže, politika je disciplina koja nije nužno namenjena muškarcima, a želja joj je da naše društvo žene u politici prihvati bez predrasuda.

U Forumu mladih Socijaldemokratske partije (SDP) BiH su 4.474 žene. Trenutna potpredsednica SDP je 23-godišnja Mostarka Lana Prlić.

Ona je najmlađa visoka stranačka dužnosnica u BiH i čitavoj regiji. Kada je 2014. godine izabrana za potpredsednicu SDP BiH, bila joj je tek 21 godina. Prethodno je odradila četiri godine stranačkog staža, a u politiku je ušla sa samo 17 godina.

Printscreen/ Facebook 
Lana Prlić, Foto: Printscreen/ Facebook

Iz Službe za odnose s javnošću SDP BiH navode da je trenutna potpredsednica Foruma mladih SDP 32-godišnja Irhana Čajdin, bivša odbornica u Bugojnu. Ona je završila Šumarski fakultet u Sarajevu te Akademiju za političke lidere. Također je sertifikovana trenerica za socijaldemokratiju.

"Važno je napomenuti i da je 16 mladih odbornica Foruma mladih SDP izabrano na lokalnim izborima 2016. godine. To su Nedžla Greda, Amina Jekalović, Vedrana Kisić, Emina Vatrić, Sedina Halebić, Amra Lepara, Irena Herceg, Anida Šahman, Azra Gazibegović, Anisa Bašović, Merima Softić, Erna Mešić, Aida Mahovac, Emira Mrković, Anida Šahman i Irena Herceg", naglasili su iz SDP BiH.

Šest mladih DF

Unutar Odbora za pitanja mladih Demokratske fronte (DF) na nivou države deluje šest članica. To su predstavnica Livanjskog kantona Ana Konta, rođena 1996. godine, studentkinja međunarodnih odnosa i diplomatije na UNSA, predstavnica Bosansko-podrinjskog kantona 22-godišnja Džejlana Fejzić, studentkinja psihologije na UNSA, predstavnica Hercegovačko-neretvanskog kantona Naida Kodro, rođena 1993. godine, studentkinja ekonomije u Mostaru, predstavnica Tuzlanskog kantona 26-godišnja Azra Pirić, bachelor primenjenih matematičkih nauka, zaposlena u programerskoj firmi, predstavnica Unsko-sanskog kantona Nermina Ljutić, rođena 1990. godine, kustosica Muzeja zločina protiv čovečnosti, te predstavnica Distrikta Brčko 30-godišnja Alma Lović, diplomirana pravnica.

Najviše žena u HDZ

Kako se može primetiti, najviše mladih žena ima u Predsedništvu Mladeži Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH. U četiri opštinske organizacije Mladeži HDZ potpredsednice su žene, u Kiseljaku Ana Tolo, u Čitluku Andrea Pehar, u Distriktu Brčko Ružica Jokić i Ivana Krželj u Livnu.

Središnji odbor Mladeži HDZ u svom sastavu ima pet žena, a one su Katarina Bošnjak, Ljubica Marić, Anuška Josipović, Mara Šimić i Katarina Paradžik. U Nadzornom odboru Mladeži HDZ su Martina Sičanica, Dijana Sesar, Adrijana Pavić i Žaklina Pirkl Ivanković.

Kada je reč o RS, predsednica Mladih Srpske demokratske stranke (SDS) je 27-godišnja Nina Prešić, a njen zamenik je Nikola Zlojutro. Nina je diplomirana inžinjerka arhitekture.

Printscreen/ Facebook 
Nina Prešić, Foto: Printscreen/ Facebook

Njen glavni cilj i zadatak je, kako je ranije kazala medijima, da štiti interese omladine. Od preuzimanja liderske pozicije njene aktivnosti ogledaju se u radu na terenu i pomoći ugroženom stanovništvu te podršci mladima u obrazovanju, kulturi i sportu.

Mladi SDS u Bijeljini danas imaju više od 2.500 aktivista, čime se svrstavaju u najbrojniju i najmoćniju stranačku omladinsku organizaciju na području Bijeljine i Semberije.

Stranke u BiH su poslednjih godina napravile prve korake u podmlađivanju svojih redova. Tako smo na prošlogodišnjim lokalnim izborima na promo plakatima imali priliku videti mnogo više mladih lica nego na prijašnjim izborima. Međutim, iako su žene i devojke uključene u omladinske stranačke organizacije, i dalje je njihov broj daleko manji od broja muškaraca.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KANDIDATKINJE: Čime se bave potencijalne prve dame Srbije!

(klix.ba)