Mnoge velike kompanije žele da zataškaju svoju mračnu istoriju saradnje sa nacističkim režimom
Sve je dopušteno u ljubavi i ratu, stara je poslovica, ali i izgovor koju brojni pojedinci koriste kako bi opravdali činjenicu da su se priklonili pogrešnoj strani. Tako je i sa brojnim kompanijama koje žele da zaborave svoju saradnju sa nacistima.
Porodica Viton
Kako piše portal Listverse, radnja Luja Vitona bio je jedina trgovina koja je tokom čitavog Drugog svetskog rata uspešno poslovala u Hotel du Parc u Višiju. Bilo je to sedište maršala Filipa Petena i njegove marionetske vlade koja je upravljala, uz nacistički blagoslov, manjim delom Francuske. Henri Gaston, unuk slavnog Vitona, često je boravio u obližnjem kafiću, inače omiljenom okupljalištu Gestapoa, a čak je i bio među prvim Francuzima s Petenovim odlikovanjem.
Ferdinand Porše
Danas je ime Porsche povezano sa brzim i skupim automobilima, ali nekad to nije bilo tako. Ferdinand Porše bio je uvereni nacista. Kad je Adolf Hitler preuzeo vlast početkom tridesetih godina prošlog veka, Porše je predložio izradu malog i jeftinog automobila, pravog narodnog automobila. Na nemačkom, Folksvagena. Tako je 1934. godine nastala Folksvagenova buba.
Decenijama kasnije, buba je jedan od najpopularnijih automobila svih vremena. Procene kažu da je proizvedeno oko 23 miliona popularnih buba. U vreme nacističke Nemačke, Porše je imao problema sa radnom snagom, a vlasti su mu priskočile u pomoć tako što su u fabriku u Volfsburgu slali ratne zarobljenike.
Kristobal Balenciaga
Balenciaga je danas pojam luksuza kad je reč o vjenčanicama, ali u vreme Drugog svetskog rata odlično je prošao nakon što su nacisti tražili izručivanje svih Jevreja kako bi dopustili francuskoj modnoj industriji da ostane u domovini. Balenciaga je uspešno poslovao tokom nacističke okupacije, a veliki uspeh može da zahvali i činjenici da je bio odličan prijatelj sa suprugom tadašnjeg španskog diktatora generala Franciscka Franka.
Hugo Bos
Hugo Ferdinand Bos, osnivač slavne modne marke Hugo Bos, bio je uvereni nacista i u potpunosti je podržavao Hitlerovu stranku. Kompanija je u svojim počecima proizvodila uniforme za policiju i poštare, ali jedan od prvih većih poslova bila je izrada zloglasnih smeđih uniformi za rane naciste. Kasnije su proizvodili uniforme za Hitlerovu omladinu i na kraju su radili već zloglasne crne uniforme SS-a.
Rokefeleri
Hitlerova fascinacija eugenikom i potragom za savršenim primercima superljudi nije bila ništa novo u svetu. Štaviše, u ranom 20. veka polovina svih prisilnih sterilizacija provedeno je u Kaliforniji. Rokefeleri su preko svojih fondacija učestvovali u svemu tome.
Kasnije se ispostavilo da su oni finansirali i Institut za antropologiju, ljudsko nasljeđivanje i eugeniku u Berlinu. Tamo je radio jedan poznati nacistički doktor po imenu Jozef Mengele. On je tokom Drugog svetskog rata ostao zapamćen kao najokrutniji doktor na svetu zbog njegovih morbidnih eksperimenata na živim ljudima.
Koko Šanel
Danas je dizajnerka više poznata po torbicama, raskošnim haljinama i već zamornom mirisu Šanel No 5. Mnoge bi ipak iznenadilo da znaju da je ona nekad bila nacistička špijunka. Politika ju opštenito nije zanimala previše, ali ju je privlačila moć. Tako je postala ljubavnica oficiru nacističke obaveštajne službe. Dok je nacisti omogućio dizajnerici luksuzan život, ona je za njega špijunirala po Španjolskoj.
(Express)