Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, kaže da kod nas poslodavci nikad ne bi dozvolili da žene dobiju tri dana slobodno
Ovaj predlog izazvao je brojne oprečne komentare i dok ga jedni nazivaju pozitivnim korakom u pomaganju ženama koje imaju bolne menstruacije, drugi ga kritikuju jer strahuju da bi se upravo ženama mogao obiti u glavu, jer bi onda poslodavci mogli muškarcima da daju još veću prednost prilikom zapošljavanja.
- Žene su već uzimale slobodne dane zbog menstrualnih bolova, ali bi im novi zakon to omogućio bez korišćenja bolovanja ili drugih dozvola. Međutim, zakon bi mogao dovesti do negativnih posledica, potražnja za ženama među kompanijama bi se mogla smanjiti ili bi se žene mogle suočiti s manjom platom ili slabijim napredovanjem - rekla je za italijanske medije ekonomistkinja Danijela Pjacalunga.Proveravali smo da li bi ovakav zakon imao potporu u Srbiji. Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, smatra da je to jako dobar predlog, ali da ovde „nema šanse“ čak ni da se razgovara o otme.
- Mene ova informacija baca u depresiju kad vidim gde su evropske zemlje, a gde je Srbija što se tiče prava radnika. A posle kažu Evropa je surovo kapitalistička! Bila bih srećna da žene u Srbiji nisu toliko izložene mobingu. Poslodavcima smeta porodiljsko i trudničko, a kamoli još da se donese ovakav zakon - smatra Savićeva.
Psiholog Zoran Milivojević smatra da je teško da se ovakav zakon donese kod nas, ali i da menstruacija nije bolest već fiziološko stanje, koje ne bi trebalo uzimati kao razlog za trodnevno bolovanje.
Nikako kao obaveza
- Istovremeno se šalje poruka da žene u PMS nisu normalne, pa razumem i zašto su se neke dame našle uvređene ovim predlogom. S druge strane, postoje žene koje to izuzetno teško podnose, sa jakim bolovima i skokom nivoa hormona. Ako se to izglasa, to bi pre trebalo da bude kao mogućnost, a ne kao obaveza, kako bi žene to koristile po sopstvenom nahođenju, ne treba to nikom nametati - smatra Milivojević.
Daleki istok
VEĆ POSTOJI U KINI I JAPANU
Ukoliko ovaj zakon bude usvojen, Italija bi postala prva zemlja u Evropi sa službenim „menstrualnim odmorom“ za zaposlene žene. Slični zakoni već postoje u pojedinim delovima Kine, Japana i Južne Koreje, dok je jedan veliki proizvođač sportske opreme već uveo ovakva odsustva za radnice.
Jelena Pronić