LJULJA SE KOLEVKA

TURCI PRETE GRČKOJ: Preletećemo Egejsko more kao metak da vas opet naučimo istoriji!

AP

Na vojnoj paradi kojom je obeležen Dan nezavisnosti Grčke, ministar odbrane je poručio kako su grčke oružane snage spremne da odgovore na bilo kakvu provokaciju

Strahovi oko stabilnosti u regionu Egejskog mora i itočnog Mediterana oživeli su nakon što je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan najavio mogućnost referendum o članstvu Turske u EU i izjave grčkog ministra odbrane da je "zemlja spremna na bilo kakvu vrstu provokacije", piše Newsweek.rs.

"Imamo 16 aprila referendum. Nakon toga možda održimo još jedan u maniru Bregzita, povodom pregovora sa EU. Bez obzira na to šta naš narod odluči, mi ćemo se povinovati. Trebalo bi da znaju da naše strpljenje, koje određene evropske zemlje svojim stavom stalno testiraju, ima svoje granice", rekao je Erdogan.
AP 

Istovremeno, u Grčkoj je proslavljen Dan nezavisnosti, odnosno 196 godina slobode od otomanske Turske. Na vojnoj paradi kojom je obeležen nacionalni praznik, ministar odbrane Panos Kamenos je izjavio: "Grčke oružane snage spremne su da odgovore na bilo kakvu provokaciju. Spremni smo jer se tako brani mir".

Iako saveznici u okviru NATO, Grci i Turci sukobili su se oko Kipra 1974, a 1996. godine umalo je izbio novi rat, ovog puta oko nenaseljenih ostrva u Egejskom moru. Upravo oko ove oblasti, retorika je najdrastičnije zaoštrena.

Nakon što je Atina odbila da izruči Ankari prebegle oficire koji su učestvovali u neuspelom pokušaju vojnog puča, neprijateljstvo dve zemlje svakodnevno se ispoljava upadima turskih aviona i brodova u grčki vazdušni prostor, odnosno teritorijalne vode. Klimav sporazum EU i Turske o migrantima samo je doprineo napetosti.
AP 

S obzirom da su Erdoganu potrebni glasovi nacionaista kako bi dobio proširenje ovlašćenja na referendumu, turski predsednik je otišao toliko daleko da stavi znak pitanja nad Lozanski mir kojim je izvršena demarkacija granica dveju zemalja.

Vođa opozicione nacionalističke stranje Devlet Bahčeli otišao je još dalje, navevši kako je nekoliko grčkih ostrva zapravo pod okupacijom, nakon što je Kamenos posetio ostrvo Oinus u blizini turske obale.

"Neko mora da objasni ovom razmaženom derištu da ne testira naše strpljenje. Ako Grci žele opet da ih pošaljemo u more, ako žele da ih gonimo, dobrodošli su, turska armija je spremna. Neko mora da objasni grčkoj vladi šta se dogodilo 1922. Ako im niko ne objasni, mi možemo kao metak da pređemo Egejsko more i ponovo ih podučimo istoriju", rekao je Bahčeli.

S obzirom na sve oštriju retoriku, ono što najviše brine grčke zvaničnike jeste šta će se dogoditi kad se Ankara još više udalji od Zapada. Za Atinu to može značiti katastrofu.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

150 GODINA OD PRODAJE ALJASKE: Ovo su dve verzije priče o dogovoru koji je promenio istoriju! (FOTO)

USPON I PAD VARDENKLIF KULE Evo zašto je Tesla pred smrt rekao: "Ja sam poražen čovek!"

POLA GODINE ISPOD RADARA: Evo šta se događa sa ruskom supertajnom špijunskom podmornicom

PRVA ELITNA JEDINICA U ISTORIJI: Persijski "Besmrtnici" bili su strah i trepet svakog neprijatelja (FOTO)

URBANI EGZODUS U SRCU EVROPE: Građani ove zemlje se sve masovnije vraćaju na selo, a evo i zašto