Moždani izaziva manjak sna
VAŠINGTON - Osobe koje redovno spavaju manje od šest sati imaju znatno veći rizik za moždani udar, pokazalo je istraživanje sprovedeno u SAD.
U trogodišnjoj studiji naučnika Univerziteta Alabama je učestvovalo više od 5.600 ispitanika srednjeg i starijeg uzrasta.
Manjak sna je imao najveći uticaj na povećanje šansi za moždani udar kod osoba koje nisu imale ostale poznate faktore rizika, kao što su povećana telesna masa ili apneja (zastoj u disanju tokom sna).
Kod tih ispitanika je kratak san bio povezan s čak četverostruko većim rizikom za moždani udar.
Istraživači objašnjavaju da pomanjkanje sna podstiče upalne procese u organizmu i dovodi do povišenog krvnog pritiska i izlučivanja nekih hormona, uzročnika koji mogu da doprinesu moždanom udaru.
Osobe koje nedovoljno spavaju takođe mogu imati do 48 odsto veći rizik za razvoj bolesti srca, upozoravaju britanski naučnici Univerziteta Vorvik.
Duža razdoblja pomanjkanja sna mogu rezultirati i povećanjem šansi za srčani i moždani udar, pokazuju podaci prikupljani do 25 godina od oko 470.000 ispitanika iz osam zemalja.
Istraživanje je potvrdilo da je većini ljudi potrebno između šest i osam sati sna, a stručnjaci dodaju da je hronični manjak sna povezan s povećanjem nivoa hormona i hemijskih spojeva presudnih za gojaznost, povišen krvni pritisak, bolesti srca, moždani udar, dijabetes i povišenu koncentraciju holesterola u krvi.