Tomislav Nikolić: Uradiću sve da ne budem problem

Mislim da sam svojim delima već dokazao da sam potpuno posvećen ideji saradnje, bezbednosti, mira, ne samo u regionu, ali u regionu prvenstveno, kaže predsednik Srbije

BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas u Beogradu, po završetku samita Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP), da će on "lično učiniti sve" da ne bude prepreka saradnji država i naroda u regionu.
"Ja lično učiniću sve da ne budem problem koji bi bio istican kao razlog za nemogućnost saradnje. Mislim da sam svojim delima već dokazao da sam potpuno posvećen ideji saradnje, bezbednosti, mira, ne samo u regionu, ali u regionu prvenstveno", rekao je Nikolić.

Nikolić je dodao da "postoje različita izvlačenja iz konteksta, insinuacije, loša tumačenja i loše namere".
"Postoji ljutnja kod nekih ljudi, ali sve to prođe. Narodi moraju da sarađu, države moraju da sarađuju", rekao je Nikolić.

Predsednik Srbije je izrazio očekivanje da će uskoro razgovarati i s predsednikom Hrvatske Ivom Jospiovićem i predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, koji nisu dosli na samit u beogradu, kao što danas razgovara s ostalim predsednicima zemlja regiona.

"Uopšte, ja ne predstavljam problem za te razgovore. Onog časa kada odluče da razgovaramo o budućnosti naših država i naših naroda, ja ću svako biti na raspolaganju", rekao je Nikolić na pitanje na završnoj konferenciji za novinare na samitu.

Na pitanje kako komentariše to što je Hrvatska poslala delegaciju na nižem nivou, Nikolić je rekao da je "svako bio zastupljen onako kako je smatrao da treba da bude zastupljen".

"Ja očekujem da posle prolaznog nesnalaženja u nekim državama regiona, otpočne naša potpuna, zaista potpuna saradnja", rekao je predsednik Srbije.

Na današnjem samitu učestvovali su predsednici Crne Gore Filip Vujanović, Makedonije Đorđe Ivanov, Bugarske Rosen Plevnelijev i Moldavije Nikolae Timofti, i član predsedništva BiH Nebojša Radmanović.

Iz Turske je došao zamenik premijera Ali Babadžan, Rumuniju je predstavljao šef diplomatije Andrei Marga, dok su Hrvatsku i Albaniju predstavljali zamenici ministara spoljnih poslova, a Sloveniju državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova.

Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi je regionalna inicijativa, pokrenuta 1996, radi podsticanja i jačanja dobrosusedskih odnosa u regionu kako bi on prerastao u zonu mira, bezbednosti, stabilnosti i saradnje.
Članice Procesa su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Slovenija, Srbija i Turska.