MODERNA TEHNOLOGIJA JE KORISNA, ALI... Ovo su negativni uticaji koji ona ima na sve nas
Uživamo u modernom dobu i tehnologijom kojom smo okruženi. Uz nas je uvek barem pametni telefon, ako ne i laptop i tablet. Idemo na Internet preko televizora, čak su nam i frižideri postali "pametni". Ali, dokle je to zaista dovelo?
Svi mi znamo koliko korisna može da bude moderna tehnologija. Međutim, kao i sve na svetu, i ona ima svoje negativne osobine. Naročito kada je reč o tehnologiji koju koristimo svakodnevno i koja utiče na naše navike i ličnosti i to na iznenađujuće načine.
DRUŠTVENE MREŽE - EFEKAT STAKLENOG ZVONA
TEHNOLOGIJA NARUŠAVA ZDRAVLJE
Da li je ovo uopšte potrebno objašnjavati dodatno? Istraživanja su odavno dokazala da nas pametni telefoni, tableti, televizori, konzole za igranje i računari teraju da sedimo sve više. i krećemo se sve manje, a to dovodi do gojaznosti, lošije ishrane i mnogih drugih obogljenja.
INTERNET UMANJUJE NAŠU PAŽNJU
GUBIMO STRPLJENJE
Činjenica da su nam potrebne dve sekunde da pronađemo neku informaciju ili da pogledamo kakvo je vreme u Pakistanu, dovodi do toga da smo sve nestrpljiviji. Sada pobesnimo i ako nekom klipu na Internetu treba malko više vremena da se učita.
GPS UTIČE NA MOŽDANE FUNKCIJE
TEHNOLOGIJA UBIJA KREATIVNOST
Toliko je informacija i izvora oko nas da bi čovek pomislio da nas to čini još kreativnijima. Naprotiv, stvarnost je drugačija. Što manje izvora informacija imamo, to smo sve kreativniji i dolazimo brže i lakše do željenog rezultata. Ipak, studije su pokazale i da nivo inteligencije raste, dok nivo kreativnosti opada.
PAMETNI TELEFONI UTIČU NA SPAVANJE
"KUCKANJE" OŠTEĆUJE NAŠU SPOSOBNOST KOMUNIKACIJE
Dopisivanje, bilo putem SMS-a ili aplikacija, postalo je primarni oblik svakodnevne komunikacije. Mladi danas češće šalju poruke nego što telefoniraju. Naučnici smatraju da to dovodi do umanjenja sposobnosti očitavanja govornikovih osećanja. Nemamo potrebnu dozu neverbalne komunikacije koja razgovor sa nekim čini potpunim.
SVE MANJE INFORMACIJA ZNAMO
ZATRPAVANJE DEZINFORMACIJAMA
Sve je više sajtova koji šire lažne vesti, poput popularnog "Njuz.net". Međutim, iako je na većini sajtova navedeno da je reč o parodiji, mnogi ljudi i dalje veruju u razne naslove i članke, pa dolazi do generalno velikog problema dezinformisanosti.
(Dnevno)