SULUDO: Tuži roditelje da dobiješ pomoć!
Da bi neko ko je nesposoban za rad imao pravo na socijalni dodatak, mora da dostavi dokaz da je pokrenuo postupak protiv najbližih srodnika
- Nedavno sam dobio status osobe sa invaliditetom koja se ne može zaposliti, ali onda me je dočekao šok. Kako bih dobio socijalnu pomoć od države, primoravaju me da tužim rođene roditelje jer su oni po zakonu dužni da me izdržavaju! To što su mi roditelji stari, što je otac nezaposlen i što žive od mamine minimalne penzije, to nikog ne zanima - ispričao je Tatić za RTS.
Dragan je teško oboleo pre 16 godina, a sa suprugom Gordanom, koja radi na pijaci, podiže dvoje male dece.
Besmisleno
- Moram prvo da tužim najbližeg srodnika s kojim ne živim i tek onda mogu da primam novčanu socijalnu pomoć. Pre ću pristati na to da umrem od gladi nego da tužim svoje roditelje - revoltiran je Tatić.
U Centru za socijalni rad u Kraljevu objasnili su da je sve urađeno prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, po kojem rešenje o izdržavanju, umesto socijalnih centara, sada donose sudije. Inače, prema porodičnom zakonu, ne samo da roditelji moraju da izdržavaju svoju decu koja nisu sposobna za rad, već to moraju da učine i babe i dede za svoje unuke! Ovo pravilo važi i obratno: roditelji treba prvo da tuže svoju decu za izdržavanje ako žele da dobiju novčanu pomoć od države.
Advokat Vojin Biljić kaže za Kurir da je ovaj deo zakona o socijalnoj zaštiti protivan većem broju članova Evropske konvencije o sudskim pravima.
- To je potpuno besmislen deo zakona! Vi praktično morate da se odreknete jednog prava da biste ostvarili pravo na socijalnu pomoć. Na svakom građaninu treba da bude odluka da li da tuži ili ne tuži nekog, to ne sme da bude uslovljavanje da morate. Pretpostavka da su roditelji dužni da izdržavaju svoju decu je takođe diskutabilna. Ispada da vi morate da izgubite spor da biste ostvarili neko pravo. Rekao bih čak da je ovo i protivustavno - kaže Biljić.
Po uzoru na Evropu
Ovaj zakon donesen je 2011. po uzoru na neke evropske i usklađuje akt o socijalnoj zaštiti i porodični zakon. Njime je propisano da član porodice koji je nesposoban za rad mora da dostavi dokaz da je pokrenuo postupak pred sudom radi utvrđivanja obaveze izdržavanja od srodnika s kojim ne živi u porodici. Iz Ministarstva za rad nismo dobili odgovore.
Jelena Pronić