NOVA PROVOKACIJA U HRVATSKOJ: Brane Srbima da glasaju!

Fonet

S popisa birača izbrisano 67.496 hrvatskih građana srpske nacionalnosti, koji će zbog toga imati manje odbornika i manje načelničkih mesta nego ranije

Nakon razbijanja tabli s ćiriličnim napisima, podizanja spomenika Alojziju Stepincu u Osijeku, parole „Za dom spremni“ u Jasenovcu, provokacije iz Hrvatske ne jenjavaju. Ovog puta odlučili su se da oduzmu Srbima pravo glasa na predstojećim lokalnim izborima 21. maja.

Prema podacima hrvatskog Ministarstva uprave s popisa birača izbrisano je čak 67.496 hrvatskih građana srpske nacionalnosti. Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta oštro je osudio ovaj potez nazvavši ga nastavkom Tuđmanove politike.

Dodatno otežavaju život

- To je nastavak „cementiranja“ etničkog čišćenja Srba, prvo proterivanje, a nakon toga onemogućavanje raznim zakonskim merama da se Srbi masovno vrate u svoje srušene i uništene kuće i stanove i da mogu da koriste svoja prava po zakonu. Problem će biti to što sada preostali Srbi koji imaju pravo glasa više neće moći da imaju broj odbornika kao ranije - objašnjava Linta.

Prema njegovim rečima, ovo neće uticati na prava na zapošljavanje i upotrebu ćirilice i srpskog jezika nego na izbor svojih predstavnika na lokalnim izborima.
- Osnova za glasanje jeste da to lice ima ličnu kartu i prebivalište na teritoriji te opštine, nakon ovog brisanja imamo manji broj Srba i tu automatski Srbi imaju manju mogućnost da izaberu što više svojih odbornika, imaju problem da zadrže broj načelničkih mesta koji su imali pre. Dodatno nastavljaju da otežavaju život našim ljudima - ocenjuje Linta.

On osuđuje to što se sistematski brišu Srbi iz evidencije prebivališta.

Ucenjivanje

- Oni dozvoljavaju hrvatskim državljanima koji imaju hrvatsku ličnu kartu, a koji žive negde u inostranstvu da prijave takozvani privremeni odlazak iz zemlje na pet godina. Veliki broj Hrvata koji žive u Srbiji ili BIH to koristi, a Srbima govore da nemaju pravo na dve lične karte i da ako žive u Srbiji, moraju da ponište hrvatsku ličnu kartu i prebivalište - kaže naš sagovornik i dodaje:
- Šalju poruku da onaj manji broj ljudi koji živi tamo treba da se oseća nesigurno, da se plaši, da ih ima manje i da gube političke pozicije. Čak i onaj zakon iz 2003. godine o zapošljavanju pripadnika nacionalnih manjina i upotrebe srpskog jezika i ćirilice je mrtvo slovo na papiru.


Mina Branković

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: