Hrvatska

KURIR EKSKLUZIVNO SAZNAJE: Rusi sprečili isporuku gruzijskih SU-25 Hrvatskoj 1994.

Foto: Profimedia

BEOGRAD - Priča da je Moskva tokom građanskog rata oružjem snabdevala Hrvatsku i dalje se nije smirila već se polemika oko S-300 nastavlja. Međutim jedan detalj do danas je ostao sakriven od srpske javnosti, a to je da je ruska vlada sprečila da Hrvatska od Gruzije kupi jurišnik Su-25 koji bi bili najverovatnije da su stigli upotrebljeni u operacijama Bljesak i Oluja 1995.

Tokom opremanja naoružanjem Hrvatske vojske (HV), negde u drugoj sredini 1994. godine, deo starešina iz sastava Ratnog vazduhoplovstva HV (HRZ HV) boravilo je u Gruziji.


ZAHAROVA O NAORUŽAVANJU HRVATA: Oni lažu, hoće da nas posvađaju sa Srbima, nismo im slali oružje!

Tu su hrvatski piloti imali priliku da se upoznaju sa avionima SU-25 iz sastava RV Gruzije. Oni su čak i izveli određeni broj naleta na njima. Planirana je i njihova nabavka za potrebe hrvatskih vazdušnih snaga. Odluka o nabavci nekoliko primeraka šturmovika, kako su avioni SU-25 bili nazivani u RV SSSR-a ili "Grač" kako su ih zvali piloti SSSR-a, bila je blizu potpisivanja.

Foto: Profimedia

“Plan operacije koji je uključivao nabavku velike količine naoružanja, predviđao je i nabavku Su -25 iz Gruzije”, kaže izvor Kurira iz nekadašnjeg vrha HRZ upućen u ovu problematiku.


EKSKLUZIVNO! KURIR SAZNAO SVE O KUPOVINI S-300: Ukrajinici uvaliIi Hrvatima rakete pa ih NAMAGARČILI

Navodno je 6 aviona čak već bilo rastavljeno i zapakovano i u luci Poti na obali Crnog mora čekalo uplatu novca i transport brodom ka nekoj od luka u Hrvatskoj.


Međutim, tadašnja Vlada Rusije preko svojih obaveštajnih veza sasvim slučajno saznala je za ovaj posao koji je bio pred realizacijom. Rusi su izvršili pritsak na Gruzine i ceo proces nabavke je bio obustavljen. Intervencijom Rusije sprečena je isporuka aviona SU-25 Hrvatskoj. Tako da ti avioni nisu učestvovali u hrvatskoj operaciji Oluja, avgusta 1995. godine. Za razliku od aviona MiG-21 Bis i helikoptera Mi-24D/V koji su nabavljeni u Ukrajini i oni su prvo upotrebljeni u operaciji Bljesak, a potom u operaciji Oluja hrvatske vojske.


MOSKVA: Lažne vesti o prodaji S-300 Hrvatskoj sa ciljem narušavanja odnosa Rusije i zemalja Balkana

Međutim Hrvatska nije odustala od kupovine Su -25. Drugim paralelnim kanalom pokušana je kupovina.


UVALILI IM POKVARENE AVIONE: Istraga u Ukrajini zbog lažnog remonta hrvatskih migova

“Hrvatska je u Domovinskom ratu namjeravala kupiti nekoliko Su-25 jurišnika od Slovačke. Ali pogađanja oko ove nabavke iz nekog razloga nisu bila realizirana, kaže hrvatski izvor za Kurir.

Valja podsetiti, da tokom sukoba između Rusije i Gruzije oko Abhazije i Osetije od 7. do 11. avgusta 2008. godine, Gruzija je od devet aviona SU-25 izgubila tri, da li su to avioni koji je Hrvatska nameravala da kupi ostaje i danas enigma.

Foto: Profimedia

Međutim jedan od mitova koji se mnogo godina provlačio po hrvatskom Nacionalu, ali i publicističkim knjigama bila je priča da je Hrvatska nabavila MiG -29 iz arsenala bivše Istočne Nemačke.

Prema navodima Josefa Bodanskog u svojoj knjizi “ Neki to zovu mir” izdatoj 1998. godine, Hrvatska je krajem 1995. nabavila mnaji broj lovaca MiG -29S i da je na njima izvršeno već 200 časova naleta i da ih je ruska avijacija pre hrvatske kupovine temeljito remontovala. Navodno su kupljeni bili preko posrednika iz Srednje evrope. Takođe Bodanski je naveo da su nabavljene i rakete vazduh - vazduh R 73.

Foto: Profimedia

Bodanski takođe potvrđuje u svojoj knjizi da je Hrvatska još 1993 nabavila Su -25, ali da su letelice bile u sanducima zbog nedostatka tehničkog osoblja i pilota, zatim na istoj strani svoje knjige opet spominje da su hrvatski Su- 25 bili planirani za ofanzivu na Istočnu Slavoniju 1996 kada je već uveliko počeo porces mirne reintegracije ovog područja u sastav Hrvatske.

Priča o hrvatskim MiG -29 i suhojima i S -300 opet je aktuelizovana u hrvatskim medijima, od strane jednog nedeljnika u leto 1997 godine, kada je među nekim obaveštajnim oficirima VRS vladalo uverenje da Hrvatska ima navedene borbene sisteme.

Foto: Profimedia

Uprkos tome što su pojedinci ukazivali argumentovano da je to fikcija, te informacije su postale na osnovu pritiska relevantne i podesne za mitove koji se šire već skoro 20 godina.

Andrej Mlakar

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Sila 8 Tu-160: Za njega kažu da je ruski "Beli labud"!