NEVEROVATNI TAJNI DETALJI: 8 misterija najpoznatijih umetničkih dela za koje NIKO NE ZNA!
Pojedina "večita" arhitektonska i umetnička dela su toliko duboko ušla u kolektivnu svetsku pop kulturu da ih je nemoguće ne prepoznati, međutim čak i ona najpoznatija kriju po neku tajnu.
1. Šta se krije u Ajfelovom tornju
On se nalazi na trećem nivou Ajfelove kule, koja je specijalno dizajnirana za Svetsku izložbu u Parizu 1889. godine. Ovaj toranj je postao zaštitni znak grada “svetlosti”.
Dugi niz godina, stan na Ajfelovoj kuli je bio nedostupan za javnost i turiste, međutim danas možemo da zavirimo u njegovu unutrašnjost. U njemu su takođe, izložene i replike Gustava Ajfela i njegovih savremenika.
2. Malo ko zna ovo o Kipu slobode
3. "Kopija" Mona Lize
4. Kako je izgledala Sfinga?
Velika Sfinga u Gizi jedna je od najmonumentalnijih i najstarijih kipova na svetu. Pretpostavlja se kako je originalno bila oslikana jarkim bojama koje se i danas mogu primetiti iza njenih ušiju. Takođe je imala nos i ceremonijalnu faraonsku bradu. Ostaci se i dalje mogu videti u britanskim i egipatskim muzejima.
Pojedini arheolozi veruju da je Sfinga nekada davno imala glavu lava, a da je ljudska glava isklesana od ostataka prethodne. Otud je i glava srazmerno znatno manja od tela.
5. Krivi toranj u Pizi
6. Lice Rembrantove Danaje
Tek je nedavno otkrivena tajna ove misterije. Kada su stručnjaci posmatrali sliku pod rendgenom sličnost sa Saskijom je bila očigledna, ali čini se da je slika bila promenjena nakon njene smrti, kada je slikar bio zaljublje u drugu ženu - Girtju Dirk, tako da Danaja svojevrsno nosi crte lica obe žene.
7. Big Ben
Danas niko ne zna zašto se zvono tako zove. Jedna legenda glasi kako je dobilo ime po čoveku koji ga je iskovao u topionici u blizini Londona, ali nijedan istorijski podatak ne ukazuje na to.
8. Nebo u Munkovom "Vrisku"
Inicijajalno ime slike Edvarda Munka glasilo je "Vrisak prirode" Umetnik je u svom dnevniku napisao:
Pre skoro 15 godina, grupa astronoma je otkrila kako je ovako snažne boje na nebu kojem je Munk posvedočio uzrokovala erupcija vulkana Krakatou 1883. godine. Ogromna masa vulkanskog pepela puštena je u atmosferu, te su posledice mogle da se vide na čitavoj planeti.
(brightside/EPK)