ZAKON PRED SKUPŠTINOM 21. APRILA: Šansa za veliki broj parova u Srbiji da imaju dete!
BEOGRAD - Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo danas je razmatrao predloge zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji i o transfuzijskoj medicine, koji će biti na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije zakazane za 21. april.
Uoči početka sutrašnje sednice parlamenta, članovi odbora su odlučili da su ta dva zakonska predloga u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Srbije.
Inače, usvajanje Predloga zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji daće šansu velikom broju parova u Srbiji da imaju dete. Predviđeno je da bi ubuduće, parovi koji uspešno završe postupak vantalesne oplodnje, neiskorišćene, a zamrznute embrione mogli da poklone onima kojima su potrebni.Zakon naime otvara mogućnosr formiranja banke darovanih embriona, a postupak darivanja je, kako kažu članovi radne grupe koji su učestvovali u izradi zakona, veoma oprezno i detaljno uređen.
Pored toga, poslanicima sutra na novoj sednici treba da razmatraju i Predlog zakona o transfuzijskoj medicine, a jedan od osnovnih razloga za njegovo donošenje je obezbeđivanje adekvatnih količina bezbedne i kvalitetne krvi i komponenata krvi u Srbiji za pacijente.Novim zakonom je definisana uloga svake zdravstvene ustanove koja obavlja pripremu krvi, odnosno obavlja delatnost planiranja, prikupljanja, testiranja, obrade, čuvanja i distribucije krvi i komponenata krvi i ne uključuje bolničke banke krvi, kao i ulogu bolničkih banka krvi.
Članovi Odbora za ustavna pitanja i zakondavstvo su na današnjoj sednici ocenili da je Predlog za donoenje autentičnog tumačenja odredbe člana 82. stav 1. tačka 2) Zakona o državnom premeru i katastru, koji je podnela poslanica SNS Katarina Rakić, u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Srbije.