OŠTRA ANALIZA PREDSEDNIKA SANU: Vredne ljude potisnule gole pevačice

Fonet

Stvara se osećaj da nema alternative nego da mladi odu iz zemlje. Država nije objasnila da i u ovakvoj Srbiji postoje dobre škole, naglasio je Kostić

Predsednik SANU Vladimir Kostić istakao je da su mnogi profesori doprineli dobrom kotiranju srpske nauke u svetu, ali da su oni za širu javnost anonimni.

- U zemlji u kojoj raspojasani, dignutih ruku, sa razodevenim pevačicama i mišićavim istetoviranim momcima dajemo ideju da je život neprekidni karneval, tulum, fešta, zabava, a oni koji mukotrpno uspevaju da i u svetu postanu poznati su apsolutni anonimusi. Ako uspostavimo vrednosti, uspostavićemo i normalan život, jer potreba za vrednostima je potreba za normalnim životom. Ja tako shvatam mladu generaciju - poručio je Kostić.

Kostić je rekao da se stvara osećaj da nema druge alternative nego da mladi odu iz Srbije i da se u medijima s ponosom prikazuju ljudi koji su uspeli da se upišu na prestižne svetske univerzitete, dok s druge strane nema intervjua na temu ko je bio prvi na rang-listi na Medicinskom fakultetu, najbolji u fizici ili matematici.
- Država nije mnogo učinila da objasni da i u ovakvoj Srbiji postoje dobre škole. Medicinski fakultet je sa svim svojim manama još uvek veliki, naša matematička škola je između 50. i 70. mesta - rekao je Kostić za RTS.

On dodaje da država mora da izdvoji više sredstava za nauku i prosvetu, kao i da naučne projekte treba finansirati na više paralelnih načina. Naglasio je da dokazani naučnici treba da dobiju neku vrstu kontinuiranog finansiranja, ali da ne vidi razlog zašto se ne bi napravili i „junior projekti“ za početnike.
- Poljaci su uvodili sredstva i konkurse za mlade ljude. Oni čak i ne moraju to da publikuju već je važno da šire mrežu i da se povezuju s naučnicima po svetu. Izolovana, srpska nauka ne postoji - zaključio je Kostić.


Mina Branković