Papin predstavnik Bernard Ardura odbija da Srbiji dostavi kompletna dokumenta koja je zatražila, a koja se odnose na Stepinčevo delovanje u NDH
Naime, kako saznaje Kurir, Bernard Ardura, koji je papin predstavnik u ovom dijalogu, odbija da Srbiji dostavi ključna dokumenta koja je zatražila, a koja se odnose na Stepinčevo delovanje u NDH.
- Srbija je zatražila od Vatikana određena dokumenta o Stepincu i njegovom delovanju u NDH, ali joj to nije dostavljeno. Među tim dokumentima ima i onih koji mogu biti od ključne važnosti tokom rasprave komisije Hrvatske biskupske konferencije i Srpske pravoslavne crkve, koju je osnovao papa nakon zahteva Hrvata da Stepinac bude proglašen za sveca - priča izvor Kurira iz SPC i dodaje:
- Međutim, ovakav postupak Vatikana je čista opstrukcija. Vatikan se ovim, zapravo, otvoreno svrstava na stranu Hrvata. A osim što je to nedopustivo, ovo je i veliki skandal koji može da baci senku sumnje na papinu nameru da se o Stepincu otvoreno raspravlja pre nego što donese odluku o proglašenju za sveca.
Opstrukcija
Hrvatski novinar Drago Pilsel je ovo i obelodanio, govoreći o tome se na poslednjem sastanku Mešovite katoličko-pravoslavne komisije u Požegi raspravljalo o nekoliko ključnih pitanja.
- Od izuzetne je važnosti da predstavnik Svete stolice i moderator komisije, francuski redovnik Bernard Ardura, ispuni zadatu reč i omogući srpskim istražiteljima uvid u sve zatražene dokumente i arhive Svete stolice od srpskih članova komisije. A reč je o fundamentalnim stvarima, jer se tiču temeljnih primedbi koje su na Stepinčev račun, najpre papi Benediktu XIV (koji je to pismo ignorisao), a zatim papi Franji izneli članovi Svetog sinoda SPC (nakon čega je papa Franjo stopirao Stepinčevu kanonizaciju i predložio osnivanje komisije) - napisao je Pilsel za nedeljnik Ekspres, u kome kaže i sledeće:
Tihi bojkot
- I tu leži problem jer, kako saznajemo, izgleda da Ardura sprovodi tihi bojkot i onemogućava dobronamernim istražiteljima i pojedinim dužnosnicima vatikanskih arhiva da dobiju vrlo važne dokumente (neki su arhivisti u Vatikanu rekli da se nalaze „između čekića i nakovnja“, da su „onemogućeni“)
Verski analitičar Draško Đenović kaže da je sada na srpskoj diplomatiji da reaguje.
- Uloga srpskih diplomata u Vatikanu je da nekako uspeju da dođu do dokumenata za koje SPC smatra da su važni. Osnovni prigovor SPC za Stepinca nije ono što je činio, već ono što nije činio, i morala je da se dobro pripremi jer je ona i tražila komisiju. A Vatikan će doneti odluku bez obzira na to šta komisija bude odlučila, jer njen rad ima savetodavnu ulogu - kaže Đenović.
B. Karović - D. Luković
Drago Pilsel
STOPIRANI DOKUMENTI
Pilsel je nabrojao da Vatikan onemogućava dokumenta opata Ramira Markonea (koji je živeo na Kaptolu zajedno sa Stepincem).
- Na primer, srpska strana je nekim kanalima dobila dokument iz arhive kardinala Luiđija Maljonea, u kojem se kaže da je iz NDH proterano preko stotinu pravoslavnih sveštenika, te da je to donelo „povoljan učinak“ jer se nakon toga pravoslavni vernici brže odlučuju za prelaz u Katoličku crkvu - napisao je Pilsel za Ekspres.
Epilog
ODLUKA U JULU
Prošle nedelje je u hrvatskom gradu Požegi održan četvrti sastanak Mešovite katoličko-pravoslavne komisije, koja je formirana kako bi rasvetlila ulogu i odgovornost kardinala Alojzija Stepinca tokom i nakon Drugog svetskog rata. Vatikan bi trebalo da odluči o njegovom proglašenju svetim. Prvi sastanak održan je u Vatikanu u julu prošle godine, a predviđeno je da će u roku od godinu dana biti održano šest sastanaka.
KO JE BIO ALOJZIJE STEPINAC
- Optuživan je za progon i masovno pokatoličenje Srba
- Zdušno je blagoslovio stvaranje „katoličke države“, kako je nazivao NDH
- U pismu papi Piju XII iz 1943. navodi da je u NDH pokršteno oko 250.000 pravoslavnih Srba
- Mnogi tvrde da je nadbiskup Stepinac bio potpuno svestan postojanja koncentracionog logora Jasenovac, ali se tome nije javno protivio
- Uhapšen je 17. maja 1945. godine, a 18. septembra 1946. izveden pred Vrhovni sud NR Hrvatske zbog saradnje s vrhom ustaške države
- Presudom iz 1946. osuđen je na kaznu zatvora s prisilnim radom u trajanju od 16 godina
- Zbog lošeg zdravstvenog stanja vraćen je u Krašić, gde je i umro
- Papa Jovan Pavle II ga je 1998. proglasio „blaženikom“ i beatifikovao (treći od četiri koraka do kanonizacije) u Mariji Bistrici kod Zagreba