Tokom praznika uglavnom ne pazimo koliko jedemo ili pijemo. A naročito tada niko ne brine o unetim kalorijama
* Ne žurite! Sporo žvaćite i uživajte u svakom zalogaju, jer ćete tako osetiti pravu aromu hrane i brže ćete se zasititi.
* Pokušajte da od izobilja na stolu u svoj tanjir stavite više povrća, a manje teške hrane.
* Osećaj gladi često je prouzrokovan dehidracijom, a čaša vode ili tanjir super ublažiće ove simptome i nećete se prejesti
* Čaj od nane može vam pomoći posle obilnijih obroka jer pospešuje produkciju želudačnih sokova i na taj način poboljšava varenje.
* Ukoliko ste se prethodno veče prejeli, nemojte preskočiti doručak, jer u toku dana možete osetiti veliku želju za hranom.
Obratite pažnju na...
Krvni pritisak
Slana i masna hrana mogu dovesti do povišenog krvnog pritiska, a to vam može doneti ozbiljne komplikacije. Preterivanje u jelu i piću za vreme praznika može izazvati trajne posledice po vaše zdravlje, zato budite umereni.
Slatkiše
Ukoliko ste onaj tip osobe koja ne može da odoli prazničnoj trpezi, a naročito onom što dolazi na kraju - slatkišima, onda se potrudite da ostatak dana provedete u šetnji, a ne zavaljeni u fotelju. Šetnja ili lagana fizička aktivnost delimično će umanjiti posledice posle previše slatkiša.
Kamen u žuči
Osobe koje potencijalno pate od bolova izazvanih čirom na želucu ili kamenom u žučnoj kesi zbog loše ili obilne ishrane moraće da se suzdrže tokom praznika. Dakle, izaberite sami - ili ćete paziti šta jedete, ili ćete uživati u obilnom obroku uz rizik od napada bola.