BEOGRAD - Osmanlije su nekada uzimale desetak, a ovi ne misle na Boga.
Povećanje PDV, što predlaže Fiskalni savet, nikom dobro neće doneti jer će se opet teret prebaciti na već osiromašene građane. A sudeći prema stanju kod naših suseda, veće poreske stope nemaju željeni efekat.
Fiskalni savet predlaže da viša stopa PDV poveća s 18 na 22 odsto, a niža s 8 na 10 odsto. A s tim povećanjem mesečna kupovna moć prosečnog domaćinstva (oko 46.000 dinara) smanjila bi se za oko 760 dinara.
- Ako se povećanje PDV u celini prevali na finalne cene, ceo trošak povećanja ovog poreza snosili bi građani. Pod pretpostavkom da njihovi dohoci ostanu nepromenjeni, a da cene porastu za oko 1,5 odsto, realna kupovna moć građana bi se smanjila oko 1,5 odsto, što je gubitak kupovne moći od oko 760 dinara mesečno - navode u Fiskalnom savetu.
U Hrvatskoj je u poslednje dve godine PDV povećavan dva puta, prvo s 22 na 23, a potom na čak 25 odsto, ali ekonomisti ne očekuju povećanje prihoda jer toga nije bilo ni prilikom poslednjeg povećanja. Rumuni su izašli na ulice sredinom prošle godine kada je ovaj namet povećan s 19 na 24 odsto. U BiH je pre nekoliko nedelja najavljen rast PDV sa 17 na 23, Slovenci još razmišljaju, dok Crnogorci i Makedonci zasad ne nameravaju povećanje.
Sead Avdić, predsednik novopazarskog Udruženja proizvođača obuće „NP šuz”, smatra da bi povećanje PDV bilo katastrofalno za privatnike.
- Veći PDV opteretio bi proizvođače, doneo poskupljenja, a mnoge firme bile bi zatvorene - izjavio je Avdić.
Ljubiša Radenković, direktor fabrike šećera „Te-to Senta”, kaže da će poskupljenja u slučaju povećanja PDV zavisiti od toga da li proizvođači mogu da smanje troškove ili marže.
kako uštedeti Opcija 1
♦ povećanje PDV na 22, odnosno 10 odsto
♦ zamrzavanje plata i penzija
l smanjivanje poreza na plate
Fiskalni savet: najbolje Opcija 2
♦ bez smanjivanja poreza na plate
♦ povećanje PDV na 20 odsto
♦ smanjivanje plata i penzija za 5-6 odsto
Fiskalni savet: loše Opcija 3
♦ bez zamrzavanja plata i penzija
♦ povećanje PDV na 25-27 odsto
Fiskalni savet: neodrživo
Šoškić: Loše za privredu
Guverner NBS Dejan Šoškić smatra da se povećanjem PDV brzo može usporiti rast manjka u budžetu.
- Ali to može negativno da utiče na privredu jer preduzetnici moraju da plate PDV bez obzira na to da li su naplatili potraživanja. Zbog toga je neophodno doneti mehanizme koji će im omogućiti da efikasno naplate svoja potraživanja. Povećanje PDV će uticati na rast inflacije - rekao je on.
Uticaj povećanja PDV
♦ PDV 22 i 12 inflacija veća za 2,4%
♦ PDV 22 i 10 inflacija veća za 2%
♦ PDV 22 i 10* inflacija veća za 3,3%
*uz prebacivanje polovine proizvoda s manje na veću stopu