VAŠINGTON - Talenat nije neophodan: Sada je savršenu pop pesmu moguće napraviti uz pomoć kompjuterskog programa i malo doraditi slušajući komentare slušalaca, pokazala je jedna britanska studija obljavljena u SAD.
Eksperiment poznat pod nazivom "DarwinTunes" (Darvinove melodije) imao je za cilj da testira važnost ukusa korisnika u oblikovanju pesama koje postaju planetarni hitovi.
Program je koristio nasumično uklopljene zvuke sintizajzera, pesmice, ali i zvuke zujanja i pištanja i slušaoci su preko interneta bodovali ove "pesme", navodi se u studiji objavljenoj u Glasilu nacionalne akademije nauka.
"Pesme" koje su nailazile na pozitivan prijem potom su kombinovane sa drugim "voljenijim" snimcima. Što je više "evolucija" neka pesma prolazila to se ljudima sve više dopadala, dodaje se u studiji.
Jedan od autora studije i profesor evolutivne biologije na Kraljevskom koledžu u Londonu, Armand Leroj kaže da studija pokazuje da izbor korisnika zapravo oblikuje muziku koju slušamo, prenosi AFP.
U studiji je učestvovalo oko 7.000 ljudi i zvuci koji im se nisu dopali ubrzo su nestali sa lista dok su oni "dopadljiviji" nastavili da žive.