Kragujevac

CRNA STATISTIKA PORODIČNOG NASILJA: Trećina žena ubijena vatrenim oružjem

Marina Lopičić

KRAGUJEVAC - U Srbiji je godišnje od 2012. do 2016. bilo 30 do 40 ubistva žena u porodično - partnerskom kontekstu, a više od trećine ubistava je izvršeno vatrenim oružjem.

"Vođeni tim činjenicama, u Centru za istraživanje javnih politika pokrenut je projekat uz podršku holandske ambasade u okviru programa Matra, koji se bavi analizom zloupotrebe oružja u kontekstu nasilja u porodici", rekla je novinarima u Kragujevcu stručni rukovodilac istraživačkog tima Danijela Spasić.

Ona je dodala da se kroz istraživanje nastoji da dokaže postojanje veze između posedovanja legalnog ili nelegalnog vatrenog oružja sa nasiljem u porodici kao i drugim nasiljem koje se završava smrtnim ishodom.

"Za poslednjih pet godina u Srbiji je ubijeno 170 žena u porodično-partnerskom odnosu, a njih 57 je ubijeno vatrenim oružjem", navela je Spasićeva.

Prema evidenciji MUP, u tom periodu je u okviru porodice ubijeno 211 osoba, od čega su 133 žene, odnosno žene čine 63 odsto žrtava porodičnog nasilja u Srbiji.

U Srbiji u 40 odsto slučajeva žene stradaju od ruke supruga pretežno u zajedničkom životnom prostoru, a najčešće se radi o ženama starijim od 65 godina.

Značajan broj izvršilaca femicida je izvršio ili pokušao da izvrši samoubistvo.

"Kao sredstvo izvršenja ubistava najčešće je, u 60 odsto slučajeva, korišćeno vatreno oružje, koje su počinioci uglavnom držali bez dozvole", navela je Spasićeva.

Istraživanje se baziralo na analizi baza podataka i intervjuima s predstavnicima državnih institucija i nevladinih organizacija.

U Kragujevcu je održana prva radionica o rezultatima istraživanja koji će uz 40 konkretnih preporuka Centra za istraživanje javnih politika biti predstavljeni na završnoj konferenciji projekta, u junu u Beogradu.

Dnevne novine Kurir pokrenule su akciju "Stop nasilju" u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srbije i sigurnom kućom.

Akciju su podržale i brojne javne ličnosti, a u kampanji Kurira učestvovale su košarkašica Milica Dabović, glumica Kalina Kovačević, novinarka Nataša Miljković i pevačica Seka Aleksić.

CECA RAŽNATOVIĆ: Prijavi nasilnika, ko god to bio...

KALINA KOVAČEVIĆ: Nisi ničije vlasništvo!

Dabović: Prvi udarac nikada nije poslednji!

Novinarka Nataša Miljković je prihvatila da za potrebe kampanje odigra ulogu žrtve porodičnog nasilja i pošalje poruku svima koji ga trpe.

"Ne čekaj da bude kasno! Ja sam Nataša Miljković i podržavam akciju Kurira. Stop nasilju", jasno je rekla naša poznata novinarka.

Ovim putem vas obaveštavamo da su u cilju sprečavanja nasilja svake vrste otvoreni i dežurni telefonski brojevi na koje svi građani ANONIMNO mogu da prijave nasilnike.

BESPLATNI BROJ: 0800-011-011 (radnim danima od 10 do 19 sati) 011/3291-440, 011/2441-521, 011/2456-404 (radnim danima od 10 do 19 sati) 062/304-560 (vikendom i noću od 19 do 10 sati) 192 (MUP) 194 (HITNA POMOĆ)

Sigurne kuće: Beograd (3)

Kragujevac

Niš

Vranje

Smederevo

Pančevo

Zrenjanin

Novi Sad Sombor

Sremska Mitrovica