SPRŽIĆE NAS SUNCE: Vodite računa kad izlazite napolje
Indeks UV zračenja, koje izaziva i kancer, u većini mesta u Srbiji veoma je visok, a duži boravak napolju biće naročito opasan sutra od 11 do 16 sati
Prema prognozama RHMZ, danas će indeks zračenja u većini mesta u Srbiji biti visok (indeks 7), dok se vrlo visoko zračenje (indeks 8) očekuje u Sjenici, Kruševcu, Nišu, Leskovcu, Dimitrovgradu i Vranju.
Oštećen ozonski omotač
Šef Odseka za klimatske analize i prognoze RHMZ Jasminka Smailagić kaže da ove vrednosti, koje su u kategoriji opasne i potencijalno opasne, nisu neuobičajene za ovo doba godine, ali da bi građani svakako trebalo da primene određene mere zaštite.
- Kad su vrednosti UV zračenja od šest, tad je potrebno primeniti mere zaštite s obzirom na to da UV zračenje može oštetiti kožu, oči, imunosistem i izazvati opekotine - upozorava Smailagićeva i dodaje da se emisija gasova koji uništavaju ozon u stratosferi smanjila, ali da se oporavak ozonskog omotača, samim tim i smanjenje zračenja, očekuje tek sredinom ovog veka.
Ona naglašava i da se intenzitet UV zraka ne može proceniti na osnovu vremenskih prilika.
- Nije dovoljno samo da mi vidimo da je nebo čisto, odnosno da nema oblaka, pa da znamo koliki je UV indeks. Ne možemo ga sami proceniti zbog toga što je UV zračenje kratkotalasno i lako se rasipa u atmosferi, tako da je neophodno informisati se o tome koliki je zapravo UV indeks - dodaje naša sagovornica.
Dermatolog dr Aleksandar Adamović, direktor Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti, ističe da UV zračenje može ostaviti izuzetno štetne posledice na naše zdravlje.
- Smatra se da je radijacija, kojoj smo izloženi zbog oštećenja ozonskog omotača, jedan od glavnih faktora za razvoj maligniteta, odnosno kancera. Pored toga, preterano izlaganje suncu može uticati na razvoj opekotina, ali i na starenje kože, hiperpigmentaciju, keratozu i druge promene na koži - objašnjava dr Adamović.
Deca posebno osetljiva
On dodaje da je, kada je visoko zračenje, potrebno smanjiti izlaganje suncu u periodu od 11 do 16 časova i u potpunosti primeniti mere predostrožnosti - koristiti zaštitne šešire, naočare i kremu. Takođe, kako kaže, poseban oprez savetuje se deci i adolescentima koji su posebno osetljivi.
PROGNOZA UV INDEKSA
0-2 niska opasnost - minimalna opasnost. Nisu potrebne mere zaštite.
3-5 umerena opasnost - potencijalna opasnost. Moguće opekotine pri izlaganju suncu u trajanju dužem od 30 minuta.
6-7 visoka opasnost - opasni uslovi. Potrebno je primeniti mere zaštite i smanjiti izlaganje suncu u periodu od 11 do 16 časova. Moguće opekotine već posle 20 minuta.
8-10 vrlo visoka opasnost - izbegavati izlazak na sunce. Osetljive osobe i deca mogu dobiti opekotine već posle deset minuta.
11+ ekstremno visoka - Osobe svetlije puti i deca mogu dobiti opekotine i za manje od pet minuta.
Neuređeno
MERENJA SAMO NA OSNOVU PROGNOZA
U Srbiji ne postoji nijedna ustanova koja se bavi merenjem zračenja i prikupljanjem ovih podataka za celu zemlju. U Beogradu je tender za merenje dodeljen Gradskom zavodu za javno zdravlje, dok RHMZ pravi prognoze na osnovu modela Nemačke nacionalne službe „Dojčer veterdinšt“ (DWD), koji pokriva deo Evrope. U Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine nismo dobili odgovore na pitanja u kojim se gradovima sve meri zračenje.
INTENZITET ZAVISI OD...
količine ozona u atmosferi
visine sunca (geografska širina, godišnje doba, doba dana)
nadmorske visine, što je viša nadmorska visina, više je i UV zračenje
refleksije od oblaka i površine tla
OPASNOSTI PO ZDRAVLJE
rak kože
opekotine
starenje kože
hiperpigmentacija
katarakta oka
snežno slepilo
pad imuniteta
MERE ZAŠTITE
izbegavati direktno izlaganje suncu od 11 do 16 časova, naročito oko podneva
skloniti se u hladovinu
koristiti odgovarajuću odeću koja pokriva veći deo kože
nositi zaštitne šešire, naočare i zaštitnu kremu
nanositi posebne kreme koje štite kožu od UV zračenja
Ružica Kantar