OVAKO SE ZATAŠKAVAJU AFERE: Kondoliza Rajs otkrila tajni recept

Profimedia

Iako sebe smatraju lučonošom slobode medija, Sjedinjene Države odavno imaju razrađenu šemu kanalisanja poželjnih i zataškavanja nepoželjnih informacija. Kako ona izgleda, otkrila je jednom prilikom Kondoliza Rajs, bivša američka državna sekretarka

Rajsova je, sticajem okolnosti, početkom devedesetih godina prošlog veka, kada je još bila samo profesor na univerzitetu Stenford, delila kabinet sa jednim Rusom, ispričao je u emisiji „Sputnjik intervju“ ruski istoričar Andrej Fursov, ne otkrivajući ime svog kolege.

Buduća desna ruka Džordža Buša Mlađeg upitala je ruskog „cimera“ zašto u Sovjetskom Savezu i Rusiji, ako ne žele da nešto bude objavljeno odmah idu na to da takav materijal zabrane.
Profimedia 
Foto: Profimedia

„Mi radimo drukčije“, objasnila je Rajsova i navela primer kako postupaju američki zvaničnici kada saznaju da neki novinar namerava da objavi nešto nezgodno o nekoj važnoj ličnosti.

„Prvo ga zamolimo da to ne uradi i pokušavamo da ga potplatimo, ali ako je on principijelan, radimo na drugačiji način. Pronalazimo drugog novinara, dajemo mu senzacionalni materijal protiv čoveka o kome piše onaj prethodni novinar. On piše članak, ali to treba brzo da uradi, a kad ga objavi diže se prašina u žutoj štampi“, opisuje Rajsova američki recept.

Međutim, napominje ona, mi tom novinaru dajemo 10 odsto istine i 90 odsto laži, pa ga zatim razbijemo u paramparčad.

„A kad izađe knjiga onog prvog čoveka, svi kažu: ’Ma to je besmislica, već je objavljena slična knjiga, to je žuta štampa‘“, objasnila je Rajsova svom ruskom kolegi.

(Sputnik)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: