PARTIZAN OGORČEN: Neuhvatljiva i neopipljiva sila nagonila Disciplinsku komisiju da kazni Nikolića
Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Srbije suspendovala je zbog crvenog kartona na meču sa Voždovcem trenera Partizana Marka Nikolića i zabranila mu da sa klupe vodi tim u meču sa Radničkim u Nišu. vodi tim sa klupe.
U trenutku kada je rezultat bio 1:1, Nikolić je burno reagovao na jednu odluku glavnog sudije Dragana Čolovića, koji ga je potom udaljio na tribine, a sve nakon intervencije četvrtog sudije Zorana Širokog.
Takođe, Nikolić je kažnjen i sa 100.000 dinara za isključenje u 62. minutu utakmice u Humskoj prošle subote, u kojoj je Partizan uprkos nepovoljnom rezultatu na poluvremenu na kraju stigao do pobede nad "zmajevima".
Partizan se zbog toga oglasio saopštenjem u kojem setoji:
"Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Srbije dostavila je telefaksom odluku o kazni Marka Nikolića, trenera FK Partizan. U izreci ove odluke se navodi da se Marko Nikolić kažnjava zabranom vođenja jedne prvenstvene utakmice i novčanom kaznom u iznosu od sto hiljada dinara, a da kazna teče od 15. maja 2017. godine.
FK Partizan je opredeljen u poštovanju svih legalnih i legitmnih odluka organa Fudbalskog saveza Srbije, duboko je svestan svoje sportske misije i društvene odgovornosti kao jedan od najtrofejnijih sportskih kolektiva u ovoj zemlji.
Međutim, držimo da je neophodno da i sve ostale sportske strukture, fudbalski radnici i organi krovne fudbalske organizacije postupaju lege artis, dakle po pravilima službe profesionalno, legalno i, kako je to od davnina ustanovljeno, sine ira et studio – bez mržnje i pristrasnosti.
Marko Nikolić je kažnjen, kako u obrazloženju ove odluke navode Ivan Nikolić, Danilo Đaković i Uroš Zeković, članovi Disciplinske komisije, jer je “Komisija na nesumnjiv način utvrdila da je Marko Nikolić učinio prekršaj koji mu je stavljen na teret"", xstoji u saopštenju Partizana.
Dalje se kaže da odluku o suspenziji Nikolića prati nekoliko pravnih nejasnoća i logičkih protivrečnosti.
"1. Hitnost postupka.
Disciplinska komisija FSS se, po pravilu, sastaje jednom nedeljno i to četvrtkom u popodnevnim časovima.
Međutim, neka nepojavna sila, izgleda neuhvatljiva i neopipljiva je nagonila tri člana Komisije da se dva puta zaredom sastaju u neuobičajenom terminu. Odluku o suspenziji stadiona FK Partizan ova je Komisija donela u sredu, 10. maja. Odluka o kazni za Marka Nikolića doneta je u ponedeljak, 15. maja.
Nije teško uočiti da je ova Komisija naprasno postala veoma ažurna, međutim, izgleda samo u slučajevima u kojima se kao okrivljeni nalazi FK Partizan. U danu u kojem je odigrana utakmica Partizan – Voždovac, pred praznim tribinama stadiona FK Partizan (odlukom iste ove Komisije) dogodili su se teški incidenti u Novom Pazaru, gde je učinjeno više prekršaja koje su pratile i fizičke povrede i znatna materijalna šteta. Disciplinska komisija FSS se, povodom ovog incidenta, ne sastaje po hitnom postupku. Štaviše, ne sastaje se i dalje.
Ona se hitno sastaje samo radi nekoliko reči koje je, prema navodima jednog (četvrtog) sudije, uputio Marko Nikolić. Težina Nikolićevog prekršaja je, naime, procenjena od strane članova Komisije kao osnov njenog hitnog zasedanja.
2. Sazivanje sednice.
Disciplinska komisija broji pet članova. Pored gore navedenih, njeni članovi su i Žarko Stevanović, predsednik i Ivan Ristić, potpredsednik. Sednice Disciplinske komisije zakazuje njen predsednik.
Predsednik nije zakazao ovu sednicu.
To je, možda, učinio potpredsednik Ristić, koji na to ima pravo.
Međutim, veoma je indikativno da ovoj sednici niti predsednik Stevanović niti potpredsednik Ristić, NISU PRISUSTVOVALI.
Zanimljivo je postaviti pitanje zašto bi neko zakazao sednicu na kojoj nema nameru da prisustvuje? Ko je, sledstveno ovome, zakazao sednicu? Kada je ona zakazana, ako znamo da se inkriminisani događaj dogodio u subotu, a Komisija je odluku donela već u ponedeljak? Kako je onda mogla biti zakazana u nedelju, u neradnom danu, kada službe u FSS ne rade? Kako je moguće da, ako je sednica zakazana u ponedeljak hitno za ponedeljak, sazivač njoj ne prisustvuje, a predsednik je, svakako, nije zakazao? Da li je ona zaista uopšte legalno zakazana?
3. Utvrđivanje činjenica.
Član 129. Disciplinskog pravilnika predviđa da Disciplinski organi zasnivaju odluke, izriču kazne na osnovu izvedenih dokaza (zvaničnih izveštaja, saslušanja svedoka, saslušanja strana, neposredne provere, traženih beleški i dokumenata, stručnih mišljenja, TV i video zapisa, ličnih priznanja i dr.) i pribavljenog mišljenja od službenih lica i organa FSS, organa javne sigurnosti i drugih državnih organa, kao i neposrednog zapažanja. Ostaje potpuno nejasno i provizorno kojim se metodima služila Komisija kada je odlučivala o prijavi protiv Marka Nikolića? Kojim je pravničkim veštinama izvela dokaze saslušanjem svedoka, strana, stručnih mišljenja u sednici (upitno) zakazanoj u ponedeljak i donela odluku – u ponedeljak? Da li je ovde krunski dokaz bila samo okolnost da se naredna Partizanova utakmica igra u sredu i da valja neizostavno 48 časova ranije doneti odluku, kako to Disciplinski pravilnik nalaže?
4. Sastav komisije.
FK Partizan se već drugi put zaredom suočava sa odlukom Disciplinske komisije sa sednice na kojoj postoji tanani kvorum od tri člana.
Nikolić, Đaković i Zeković su doneli odluku o kažnjavanju Marka Nikolića. Nikolić, Đaković i Zeković su doneli odluku o suspenziji stadiona FK Partizan.
Ni u jednoj odluci nisu učestvovali predsednik Stevanović i potpredsednik Ristić.
Obe odluke u ime Komisije potpisao je član Zeković.
Šta ili ko to sprečava predsednika i potpredsednika da učestvuju na ovima sednicama? Da li bi oni, možda, izdvojili mišljenje? Da li bi glasali, možda (daleko bilo), protiv? Da li je indikativno da ove hitne sednice potpisuje izvesni član Zeković, a da ostaje pod velom misterije ko ih je uopšte, kada i kako zakazao?
5. Što je brzo, to je i kuso.
U obrazloženju odluke Disciplinske komisije se, između ostalog, navodi “da izrečena kazna vaspitno delovati na IGRAČA i istovremeno preventivno delovati, kako na kažnjenog IGRAČA, ali isto tako i na druge IGRAČE, da ne čine ovakve ili slične prekršaje” (dokaz fotografije na kraju teksta).
FK Partizan bi, kada bi želeo da bude maliciozan, svečano obećao da igrač Marko Nikolić zasigurno neće biti u protokolu za utakmicu u Nišu. Ovako, preostaje nam samo (znajući, pri tom, da je obavezujuća samo izreka u odluci) da poučimo članove Komisije da je sve što je brzo, ujedno i kuso. Ta se svojevrsna error in persona (zabluda o ličnosti) ne bi ni dogodila da se ovaj po svim obrisima kafkijanski proces nije odvijao mimo svih pravila službe, metodom copy/paste.
6. Pra(vn)a pouka.
Tri člana Disciplinske komisije, u odsustvu predsednika i potpredsednika, donela su odluku na osnovu prijave četvrtog sudije na čiju je intervenciju glavni sudija isključio Marka Nikolića sa meča Partizan – Voždovac.
Četvrti sudija te utakmice, Zoran Široki, delegiran je kao glavni sudija predstojeće utakmice Radnički – Partizan u Nišu.
Rimljani bi na ovo rekli: sapienti sat – pametnome dosta.
Najzad, a ne na kraju, odmeravanje pravde je težak i odgovoran posao. Statueta boginje Pravde uvek je prikazana sa povezom preko očiju, kako bi bila slepa za sve pritiske i uticaje sa strane, a ne da bi slepo izvršavala naloge i naređenja.
Odmeravati pravdu valja po načelu ius est ars boni et aequi (ceneći umetnost dobrog i pravičnog), a ne po onoj narodnoj “a mom Milutinu, svako po polutinu."
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
(KURIR TV) Fudbaleri Partizana slavili sa navijačima posle pobede protiv Voždovca