(VIDEO) SRBIN POKORIO MAĐARSKU: Saša Nedeljković gospodari odbojkom u susedstvu!
Srpski odbojkaški trener Saša Nedeljković već četiri godine je u Mađarskoj i osvaja trofeje.
Nedeljković za Kurir priča o mađarskoj odbojci, načinu na koji se u susednoj nam zemlji ulaže u sport, ali i planovima za nastavak karijere koja je pre odlaska u pečalbu bila vezana za Spartak, Vizuru i užičko Jedinstvo.
"Poslednje dve sezone sam proveo u BRSE - u iz Bekeščabe. Ove godine smo igrali na 4 fronta: mađarsko prvenstvo, kup, MEVZA (srednje-evropska liga), CEV Kup i osvojili prvenstvo i Kup Mađarske, i MEVZA ligu, a u CEV Kupu smo bili među 8 najboljih ekipa! To je odličan rezultat, a što se mene tiče, ja sam za 4 sezone osvojio 3 prvenstva i 3 Kupa. Pored mene u timu je bila još i Srpkinja Tanja Matić", kaže Nedeljković.
Našim čitaocima, verovatno je malo poznata MEVZA liga, možete li malo da nam približite?
"Timove za ovu ligu daju: Češka, Slovačka, Slovenija, Hrvatska, Austrija i Mađarska. Liga je po meni kvalitetnija od one u Srbiji, o čemu svedoči i podatak da smo u CEV Kupu savladali Jedinstvo iz Stare Pazove, koje je u tom momentu bilo prvo na tabeli. Ekipa koju sam trenirao bila je veoma kvalitetna, sa Amerikankama, Ruskinjom i našom Tanjom. Mađarska ženska odbojka je u ekspanziji (ove godine ima 28 odsto igračica više nego u 2016.) i mislim da će narednih godina ići samo napred. Sistem ulaganja je jasan i sa veoma precizno zacrtanim ciljevima."
Pomenuli ste da se po Vama mađarska i srpska liga ne mogu porediti, zašto?
"Zato što je u Mađarskoj sve vrlo jasno postavljeno. Za njih su fudbal, košarka, rukomet, vaterpolo i hokej ekipni sportovi od nacionalnog značaja. Njima će u narednih nekoliko dana biti pridodata i odbojka. To znači da će od 27 odsto koliko iznosi poreska stopa 1,9 odsto prihoda neke od velikih kompanija morati da se da u odbojku. To je siguran put u dalji razvoj. Tome u prilog ide i odluka da se do 2021. godine na teritoriji čitave zemlje izgradi 300 dvorana za male sportove. To je blago, koje garantuje dalji prosperitet".
Dok sve to govorite stiče se utisak da ne razmišljate o odlasku ili eventualnom povratku u Srbiju?
"Uh. Teško mi je da pričam o tome, jer svaki poziv iz Srbije budi drugačije emocije i motive. Ali kada pričamo o povratku, mislim da sada nije realan. Jer, imamo sistem koji na reprezentativnom nivou već 22 godine svakoga leta daje rezultate. Ja sam tu, da tome kada mogu pomognem i da se u razmeni informacija sa kolegama usavršavam. A da li će ta priča doneti neku konkretnu priliku u Srbiji, videćemo. Iskreno, koncentrisan sam na sadašnjost. U narednih mesec dana treba da odlučim u kom pravcu će ići moja karijera", kaže Nedeljković.