Kineska vlada objavila je da je došlo do napretka u energetskom sektoru: u ovoj zemlji prvi put u svetu dobijen je takozvani zapaljivi led koji može da zameni naftu i gas.
Major breakthrough: China succeeds in mining flammable ice in South China Sea, may lead to global energy revolution https://t.co/MkgLWBVoiNpic.twitter.com/3XtQDYNfvI
Ministar za zemlju i prirodne resurse Đang Daming izjavio je u saopštenju objavljenom na sajtu kineske vlade da "ovaj veliki napredak može da dovede do globalne energetske revolucije".
Prema njegovim rečima, dvadesetogodišnji pokušaji da se dobije zapaljivi led konačno su urodili plodom u Južnom kineskom moru, gde je pre deset godina, 2007. godine, otkriveno nalazište.
"Međunarodna naučna zajednica predviđa da gasni hidrat predstavlja najbolju zamenu za naftu i prirodni gas", navodi se saopštenju kineske vlade.
Podsećamo da su, prema kineskim procenama, rezerve zapaljivog leda ekvivalentne najmanje 35 milijardi tona nafte, što može da obezbedi potrebe zemlje za gorivom za 90 godina.
Zapaljivi led zapravo je zamrznuti prirodni gas, hidrat metana. U jednom njegovom kubnom metru nalaze se 164 kubna metra običnog gasa, sa daleko manje primesa. Do sada je Kina proizvela 120.000 kubnih metara zapaljivog leda, koji je podignut iz mora, sa dubine od 1.266 metara, u blizini Hongkonga.