PRVA ŽRTVA PLAVOG KITA U SRBIJI: Od dečaka tražili da se seče po telu, a posle mu pretili smrću!
BEOGRAD - Dečak J.V. (11) prva je zvanična "žrtva" igrice "Plavi kit" u Srbiji, koji se zahvaljujući brzoj reakciji roditelja i prijatelja izvukao iz kandži ove igrice koja tinejdžere širom sveta navodi na samopovređivanje, a na kraju i na samoubistvo.
Kako priča Zlatko, on i njegova supruga, nisu ni pomislili da bi njihov sin mogao da igra igricu koja je prouzrokovala veliki broj samoubistava širom Rusije.
- U subotu je na broj moje supruge stigla poruka od drugara od mog sina da mi je sin u opasnosti i da mu prete jer je počeo da igra tu opasnu igricu. U porukama je napisao i da se moj sin jako promenio - priča Zlatko.
Kako kaže, tada je na vestima video i koliko je igrica koju igra njegov sin opasna, te je pre nego što je otišao u policiju, pokušao da razgovara sa sinom.
- On je bio preplašen. Negirao je tvrdnje njegovog druga. Međutim, kada je zadigao rukave video sam mu rane na rukama. Tada smo shvatili šta se zapravo dešava... - priča Zlatko.
On objašnjava da je samo dan ranije zatekao sina kako igra igricu na telefonu, koja mu se činila kao i svaka druga.
- On je igrao u prvom licu. Na ekranu mu je bilo prikazano more, kojim je on trebalo da roni i da u dubinama traži neki “čip”, blago. Kada to nađe, onda je dobijao zadatke koje je trebalo da obavi. Igrica je izgledala na prvi pogled kao i sve druge - naglašava on.
Međutim, on nije znao kakva se strašna priča krije iza ronjenja.
- Tek pošto smo otišli u policiju sin je priznao da je igrao ovu igricu. Objasnio mi je da je čuo od nekog u školi da se pojavila nova igrica i on ju je skinuo sa “Gugl plej prodavnice”. Međutim, posle nekog vremena, kada je pronašao prvi “čip”, stigao mu je i prvi zahtev - priča Zlatko.
Prvi zahtev bio je da njegov sin ustane u 4 i 20 ujutru, a odmah zatim i da sam sebe iseče po rukama.
- On je mirno dete i sportista koji uopšte nije zavisnik od igrica. Već na početku se uplašio i probao je da je izbriše, ali nije mogao. Igrica se konstantno vraćala, a stizale su mu i pretnje da će mu pobiti porodicu. Tek kada je telefon vratio na fabrička podešavanja, igrica je nestala sa njegovog telefona - priča zabrinuti otac i dodaje da mu je sin u policijskoj stanici rekao da je igricu instalirala i jedna njegova drugarica.
Međutim, način na koji je njegov sin instalirao igricu znatno se razlikuje od toga kako je ova igrica došla do dece i tinejdžera u Rusiji. Naime, u inostranstvu je princip da ovu igricu može da igra samo onaj ko dobije određeni link na mejl ili neku od društvenih mreža. Klikom na taj link oni bi započinjali igru opasnu po život. Dobijali su zadatke koje treba da ispune, i svaki je bio opasniji od drugog... Neki od zadataka su bili toliko opasni i mlade navodili na samoubistvo.
(Blic)