DOK SE DECA LEČE SMS ONA ARČI PARE GRAĐANA! Zorana spiskala 4.000.000 NA PRIVATNE DOKTORE
Iako već imaju plaćeno zdravstveno osiguranje, 350 radnika Ministarstva građevinarstva ide i na sistematske preglede kod privatnika o trošku poreskih obveznika
Po osobi 11.000 dinara
Mihajlovićeva je, naime, u cilju prevencije i očuvanja zdravlja, organizovala za oko 350 radnika ministarstva na čijem je čelu specijalističke preglede u privatnom domu zdravlja i laboratorijske analize u privatnoj laboratoriji, i zahtevala da kompletan sistematski pregled radnik može da obavi u toku jednog dana, i to od 8.00 do 17.00 časova.
Na taj način su državni službenici, iako imaju zdravstveno osiguranje, dobili priliku da bez čekanja i zakazivanja provere svoju krvnu sliku, vid i gustinu kostiju, ali i da urade brojne ultrazvučne preglede.
Svaki Zoranin radnik koštaće nas preko 11.000 dinara, što je, bar prema onome što se do sada zna, apsolutni rekord kad je u pitanju razbacivanje na privatne doktore.
Kad se tome doda da danas, u 21. veku, lečimo teško bolesnu decu skupljanjem novca u SMS i humanitarnim akcijama, ovakav način trošenja državnih para je za svaku osudu.
U Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture kažu da je sve u skladu s važećim zakonskim propisima.
Preventivno
- U skladu sa Aktom o proceni rizika radnih mesta i radne okoline i preporukom specijaliste medicine rada da poslodavac organizuje i obezbedi iz svojih sredstava zaštitu zdravlja zaposlenih, putem obavljanja preventivnih pregleda, planiran je i organizovan sistematski pregled za zaposlene - navode u ministarstvu.
Raširena praksa
TABAKOVIĆEVA I BAJATOVIĆ SLALI SVOJE
Pre Mihajlovićeve, milione dinara za neobavezne preglede zaposlenih u istom domu zdravlja i istoj laboratoriji u kojoj se pregledaju i Zoranini radnici prošle godine ostavili su i JP „Srbijavode“ i Nacionalna služba za zapošljavanje, dok je praksu organizovanja sistematskih pregleda u privatnim domovima zdravlja prva započela još 2008. Kancelarija za evropske integracije, na čijem čelu je tada bila Tanja Miščević, a zatim su taj primer krenuli da slede i „Srbijagas“, Narodna banka Srbije, Ministarstvo prosvete.
Milojko Arsić
NEKA VRSTA KORUPCIJE
Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, u razgovoru za Kurir kaže da ovakvo ponašanje državnih institucija može da upućuje i na neku vrstu korupcije.
- Ukoliko sistematski pregledi mogu da se obave u državnim domovima zdravlja, a pritom se javna preduzeća i institucije opredeljuju za privatnike, onda je nesumnjivo da postoji neka vrsta dogovora između onog ko traži uslugu i onog ko je za uslugu angažovan. Naročito što državni organi svojim ponašanjem ni na koji način ne bi smeli da podstiču rad privatnog zdravstvenog sektora - objašnjava Arsić.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIR TV VESTI UŽIVO: Ko će od utorka voditi BIA?