NE DAJTE DA VAS PREVARE: Pčelar otkrio kako da razlikujete pravi med od veštačkog! Važno je!

Profimedia

Tržište meda preplavljeno je lažnim proizvodima koja se prave od šećernog ili kukuruznog sirupa, aditiva i boja, dok je u prodavnicama industrijski.

Hteli mi to da priznamo ili ne, ni visoka cena ne garantuje da je med vrhunskog kvaliteta, jer to što je skup ne mora da znači da se prilikom pravljenja pčelar nije koristio prevarama.

Stručnjaci iz ove oblasti otkrivaju nekoliko jednostavnih metoda za otkrivanje lažnog meda.

- Prvo što možete probati je da protrljate malo meda između kažiprsta i palca. Ako se prsti lepe, znači da sadrži šećer ili neke druge veštačke zaslađivače. Prirodni med nije lepljiv.

Profimedia 
foto: Profimedia

– Stavite nekoliko kapi meda na papir ili papirnatu maramicu. Pravom medu će biti potrebno dosta vremena da prodre kroz papir jer ne sadrži vodu.

- Napunite čašu vodom i dodajte u nju kašičicu meda. Prirodni med će pasti na dno i ostati kompaktan, dok će se veštački odmah početi da se otapa.

- Namažite med na komad hleba. Prirodni med će stvrdnuti hleb za nekoliko minuta, dok će ga veštački navlažiti zbog vode koju sadrži.

– Pre nego što progutate pravi med osetićete bockanje u ustima, koje će izostati ukoliko je u pitanju veštački med.

- Pravi med će se s vremenom kristalizovati, dok će veštački ostati gladak.

- Vrh šibice umočiti u med i zapaliti. Prirodni med neće ometati proces sagorijevanja, za razliku od veštačkog koji sadrži vodu.

Lipov med

Bistar je, gotovo proziran i blagog ukusa. Olakšava disajne tegobe i preporučuje se kod prehlada i gripa. Podstiče znojenje, povoljno deluje na probavu, ublažava grčeve i smiruje bol. Koristan je kod problema s bubrezima.

Profimedia 
foto: Profimedia

Cvetni med

Dobija se iz različitih vrsta cveća, u zavisnosti od podneblja. Blagog je i aromatičnog ukusa. Zbog posebnog sastava preporučuje se za podizanje imuniteta i oporavak nakon bolesti, kao i kod sezonskih alergija i alergijske astme.

Bagremov med

Karakterišu ga izrazito svetložuta boja i blag ukus. Ova vrsta meda odgovara većini ljudi jer se njegova aroma praktično ne oseća u napicima. Koristi se i kod problema sa krvnim sudovima i zatvora. Zbog sedativnog učinka pomaže kod nesanice, nervoze i napetosti.

Profimedia 
foto: Profimedia

Šumski med

Vrlo cenjena vrsta meda, jako ukusan i tamne boje. Vrlo brzo se kristališe. Snažno je antimikrobno i antiupalno sredstvo. Zbog visokog udela gvožđa preporučuje se anemičnim osobama, kao i za oporavak nakon teških bolesti i operacija. Bogat je mineralnim solima i sadrži malo šećera.

Profimedia 
foto: Profimedia

(Kurir.rs)