NJUJORK TAJMS: Virusi VonaKraj i Peća, koji haraju planetom, ukradeni od NSA
“Već dva puta u poslednjih mesec dana su kibernetička oružja kradena iz arsenala američke Nacionalne agencije za bezbednost (NSA), a naškodili su američkim partnerima, uključujući Veliku Britaniju i Ukrajinu, kao i mnogim drugim zemljama”, piše Njujork tajms.
“Dok virus Peća hara planetom, NSA i dalje ćuti i ne želi da prizna svoju ulogu u razvoju ovog oružja. Zvaničnici Bele kuće takođe odbijaju da odgovore na mnoga pitanja tako što tvrde da se treba fokusirati na hakerske napadače, a ne na proizvođače kibernetičkih oružja”, navodi list.
“Ali, sve je teže kada su žrtve oružja koje je razvila NSA 'klinika', mnoge američke kompanije, pa čak i nuklearna postrojenja”, dodaje se.
Sada sve više raste zabrinutost da su američke obaveštajne agencije požurile sa stvaranjem digitalnog oružja, da bi se odbranile od neprijatelja, bez znanja kako da ih neutrališu kada padnu u pogrešne ruke. U sredu uveče je NSA, govoreći o svojoj ulozi u poslednjim napadima, navela da je i sama bila žrtva virusa.
Kongresmen iz Demokratske stranke, bivši oficir američkog ratnog vazduhoplovstva, Ted Lu, pozvao je NSA da spreči napade virusa i da zaustavi gomilanje informacija o kompjuterskim sistemskim manama, na osnovu kojih se koriste kibernetička oružja.
Kao odgovor, portparol Saveta za nacionalnu sigurnost u Beloj kući, Majkl Anton, rekao je da je vlada već preduzela odgovarajuće mere. Dodao je “kako administracija s velikom odgovornošću želi da uravnoteži nacionalne, društvene i sigurnosne interese u celini”. Međutim, odbio je da komentariše izjavu o poreklu novog programa, poznatog kao “Peća“.
Iz NSA je pre dve nedelje stigao izveštaj u kom se navodi da postoje opravdane sumnje da je talas hakerskih napada od prethodna dva meseca krenuo iz Severne Koreje, te da upravo oni stoje iza virusa “VonaKraj“. Tada je virus ozbiljno poremetio rad većeg broja bolnica, železničkog prevoza, a uzdrmao je i svetske berze.
“Prva žrtva napada u uturak bila je Ukrajina, a zatim se pretnja ubrzo proširila širom sveta”, rekao je Anton za Njujork Tajms. U oba slučaja, napadači su koristili programe dizajnirane da eksploatišu ranjivosti Majkrosoft softvera. Dakle, nema sumnje, da su svi ukradeni iz Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), a sve ostalo je manje važno, zaključuje list.
"Koja je trenutno najsigurnija aplikacija dostupna svakom korisniku mobilnog telefona?”
Prema najnovijim istraživanjima, aplikacija koja vam može pružiti maksimalnu zaštitu tokom komunikacije preko vaših mobilnih telefona je Biocoded aplikacija. Potražnja za nekom aplikacijom koja će pružiti sigurnost i slobodu prilikom komunikacije je završena, jer su stručnjaci iz ove firme uspeli da naprave najveću moguću zaštitu vaših podataka.
Biocoded je aplikacija koja vam omogućava trenutno najviši mogući stupanj zaštite tokom komunikacije. Ova aplikacija poseduje dvostruki zaštitni protokol koji vam omogućava potpuno bezbednu komunikaciju. Biocoded aplikacija je proverena I odobrena od strane nezavisnih bezbednosnih agencija. Dok koristite ovu aplikaciju vaše poruke i pozivi su enkriptovani, a najzanimljivija opcija u okviru Biocoded aplikacije su kriptovan “group chat” i vremenski ograničene samo-uništavajuće poruke. Praktično svi podaci koje pošaljete ili razmenite u okviru ove aplikacije su potpuno zaštićeni i niko im ne može pristupiti čak iako vam ukradu telefon ako imate podatke zaključane unutar ove aplikacije.
Edvard Snouden je preporučio Signal, kao aplikaciju koja nudi najveći stepen sigurnosti podataka. Međutim, pojavom Biocoded aplikacije, Signal je je dobio realnu konkurenciju i možda čak izgubio vodeću poziciju, jer Biocoded štiti vaše podatke bolje čak i od Signal aplikacije, što potvrđuje i činjenica da je sigurnostne sile nekih zemalja koriste za internu komunikaciju. Na taj način svaki korisnik ove aplikacije praktično ima najvišu moguću zaštitu podataka na svom telefonu I u komunikaciji preko interneta.
Aplikacija je dostupna na svim mobilnim uređajima (Android, iOS i Windows), a više informacija možete pogledati OVDE
(Foto: Profimedia)
(Kurir.rs/Logicno.com)