VUČIĆEVA PLJAČKA VEKA, ARAPIMA POKLANJA NAŠIH 1,3 MILIJARDE €: U Beogradu na vodi ne važe srpski zakoni
Megalomanski projekat „Beograd na vodi“, kojim se vlast hvali tvrdeći da je posao veka, nije ništa drugo do pljačka veka, kojom je Srbija, samo u startu, oštećena za 1,3 milijarde evra, ocenjuju sagovornici Kurira
Megalomanski projekat „Beograd na vodi“, kojim se vlast hvali tvrdeći da je posao veka, nije ništa drugo do pljačka veka, kojom je Srbija, samo u startu, oštećena za 1,3 milijarde evra, ocenjuju sagovornici Kurira.
Tolika je, naime, procenjena vrednost 116 hektara zemljišta u priobalju Save koje je država ustupila besplatno za izgradnju „Beograda na vodi“. Na tu sumu treba dodati i stotine miliona evra za eksproprijaciju, uređenje i infrastrukturu, na šta se država Srbija obavezala skarednim ugovorom.
Nerealni uslovi
Inače, projekt „Beograd na vodi“ gradi preduzeće „Beograd na vodi“, čiji su vlasnici firma „Belgrejd voterfront kapital investments“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata sa 68 odsto udela i Srbija sa 32 odsto udela.
U ugovoru je navedeno da država Srbija daje 116 hektara besplatno za izgradnju projekta, kao i da se obavezuje da plati sve u vezi sa infrastrukturom (9.1.1 tačka ugovora) - „vodu, struju, gas, puteve, odnosno prostorni plan, uključujući sva saobraćajna rešenja i pristupne puteve“, i sve to najkasnije do 31. decembra 2019. Prema grubim procenama, samo u infrastrukturu država Srbija treba da uloži oko 800 miliona evra.
Država je, takođe, preuzela na sebe i eksproprijaciju zgrada oko autobuske stanice „Lasta“ i za to je platila 3,3 milijarde dinara, odnosno oko 30 miliona evra. Najveći deo ovog novca otišao je na eksproprijaciju dve zgrade - „Iskre“ i „Simpa“, od oko 2.500 kvadrata.
Zvaničnici su u više navrata najavljivali da će ceo projekat vredeti 3,5 milijardi evra i da je to dobro za Srbiju, ali kad se pogleda ugovor i da se firma iz UAE obavezala da u posao uđe sa 150 miliona evra, kao i da da 150 miliona evra pozajmice, te da pomenute milijarde onda idu iz našeg budžeta, pitanje je zašto je Srbija uopšte uzimala partnera za ovaj posao.
Poklonjeno zemljište
Ekonomista Milan Kovačević, podseća da sva ulaganja u naturi koja vrši domaća strana, ne utiču na njen udeo u kapitalu.
- Na poklonjenom zemljištu će se izgraditi oko dva miliona kvadrata prostora. Ako se izgrađeni prostor proceni na samo 2.000 evra po kvadratu, dobija se ukupno četiri milijarde evra vrednosti izgrađenog, pa po ustaljenom vrednovanju zemljišta u visini 1/3 vrednosti izgrađenog prostora, poklonjeno zemljište danas ima vrednost od bar 1,3 milijarde evra. - kaže Kovačević.
Đorđe Bobić, bivši arhitekta Beograda, kaže da je ugovor štetan i pljačkaški po grad i državu,čudovište koje je naružilo izgled grada.
- Pre svega, ekskluzivno i najbolje zemljište je dato investitoru bez naknade u zakup, faktički na poklon, da bi se tu nešto zidalo, a onda se ispostavi da sve to nije samo o trošku investitora, već da je država u obavezi da raščisti zemljište, obezbedi infrastrukturu, obavi neke pripreme i slično, i da na sve to ima samo 30 odsto profita. To je, u najmanju ruku, štetno po nas - objašnjava Bobić.
Ekipa Kurira
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Skandal! "Beograd na vodi" nas košta 1,3 milijarde evra!