I posle velikog rata rešio da ostane u Srbiji

KAD OBJEKTIV SAČUVA ISTORIJU OD ZABORAVA: Neverovatna sudbina Rusa koji je uslikao najpoznatiju fotografiju iz Prvog svetskog rata

Foto: Wikipedia

Malo je stranaca koji su i u najtežim trenucima u istoriji srpskog naroda ostali uz njega. Samson Černov, ratni fotograf i snimatelj ruskog porekla, jedan je od njih. Ovo je priča o njemu i njegovoj najpoznatijoj ratnoj fotografiji.

Foto: Wikipedia
foto: Wikipedia

Samson Černov je imao samo 25 godina kada je kao dopisnik ruskih novina stigao u Srbiju da "pokriva" Prvi balkanski rat. Adrenalin, rad na terenu i stalna opasnost, ali i hrabrost i duh naroda mora da su se mnogo dopali mladom fotografu, jer je i posle rata rešio da ostane u Srbiji.

(VIDEO) RAT UŽIVO: Pogledajte u boji kako je izgledao Prvi svetski rat iz ugla običnih vojnika

Tu je i dočekao 1914. i početak do tada nezapamćenog stradanja – Veliki rat. Nakon izbijanja Prvog svetskog rata, Černov je sa Francuzom Anrijem Barbisom dobio automobil i vozača, kako bi što lakše obavljao svoja zaduženja. Tako je i snimao zločine austrougarskih jedinica u Mačvi i Posavini. Ipak, u septembru 1914. vrhovna komanda srpske vojske priključila ga je filmskoj ekipi Đoke M. Bogdanovića koja je bila zadužena da ovekoveči dešavanja na frontu na Savi.

Foto: Wikipedia
foto: Wikipedia



Tako su i nastale čuvene fotografije razorenog Šapca, prelaska srpske vojske preko Save, okupatorskog uništavanja Beograda... kao i slavna fotografija Dragutina Matića "Izviđača" koji negde na Drini, pre povlačenja srpske vojske preko Albanije, pomno prati neprijateljska kretanja.
A najgore je tek dolazilo...

KO JE KRIV ZA PRVI SVETSKI RAT: 10 evropskih istoričara daju konačan odgovor, Srbija među krivcima!

Černov nije napustio Srbiju ni kada je krah postao izvesan. Sa vojskom, državnim vrhom i dobrim delom stanovništva, deleći nesreću i opštu nemaštinu, prešao je preko Albanije svojim objektivom večno ovekovečivši stradanje i patnju izbeglica iz Srbije.

Foto: Wikipedia
foto: Wikipedia



Sa kolekcijom svojih fotografija, Černov po dolasku na Krf putuje u London kako bi svet upoznao sa nezapamćenom nesrećnom Srbije, a po povratku traži da bude kršten i primi pravoslavnu veru (izvorno je bio Jevrejin).
Samson Černov je kršten na Krfu 1916. godine kada je dobio ime srpskog regenta Aleksandra Karađorđevića.

(VIDEO) KAKO JE TABAKERA SPASLA ŽIVOT VOJNIKU Preživeo je Prvi svetski rat zahvaljujući lošoj navici

Nakon revolucije u Rusiji 1917. godine više nije mogao da se vrati u domovinu, pa je odlučio da uzme francusko državljanstvo.

Foto: Wikipedia
foto: Wikipedia



Černov je neumorno radio kako bi svet priznao stradanja Srbije i poslao pomoć. U martu 1918. otputovao je u Njujork i organizovao izložbu fotografija. Akcija je privukla veliku pažnju medija, pa je Njujork Tajms zatražio i intervju sa "čuvenim fotografom sa Balkana". Međutim, u njemu, Černov je jako malo govorio o sebi, a mnogo više o Srbiji, Albanskoj golgoti i ostarelom kralju Petru koji deli sudbinu svog naroda. Tokom čitavog boravka u Americi nosio je uniformu kapetana srpske vojske.

OVO NE SMEMO DA ZABORAVIMO: Upoznajte mesto gde je zaista počeo Prvi svetski rat!

A onda je došao i taj dugo sanjani trenutak slobode... Srbija je pobedila, a vojska se pobedonosno vratila u domovinu. Ironično, Samsona Černova tada je zadesila slična sudbina kao i Arčibalda Rajsa... zaborav.

(Kurir.rs/Dnevno/Foto: Wikipedia)