Interes suseda

Hrvatska neće blokirati Srbiju ka EU

Interes je da Srbija ide prema EU, a to nije pitanje simpatije i antipatije već zdravog razuma, kaže hrvatska ministarka Vesna Pusić

ZAGREB - Hrvatska neće blokirati Srbiju jer je interes njenih suseda da Srbije ide prema Evropskoj uniji, a to nije pitanje simpatije i antipatije već zdravog razuma, izjavila je hrvatska ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić.

Pusićeva je u razgovoru za nedeljni dodatak "Pogledi" u riječkom "Novom listu" izjavila da prvi hrvatski interes mora biti da na svojim granicama ima funkcionalne stabilne zemlje, a ne nepouzdane države jer je to naprosto opasno".

Govoreći o Nikolićevoj najavi da Srbija dobije datum početka pregovora sa EU, Pusićeva je rekla da se to odlučuje na osnovu celog niza formalnih kriterijuma institucionalne spremnosti, ali i političkih kriterijuma koji su u regionu naročito važni.

"Ti kriterijumi nisu egzaktni i mere se prema okolnostima koji se smatraju najvažnijim", rekla je ona, uz konstataciju da "EU nema oduševljenje za proširenjem".

Odgovarajući na novinarsko pitanje, ona je rekla da na samitu NATO-a u Čikagu nije rekla da je izborom Tomislava Nikolića za predsednika Srbije promenjena strateška situacija u regionu, već da su izbori u Srbiji promenili okolnosti u regionu, pre svega jer Nikolić ni njegova stranka nisu učestvovali u vlasti.

"Srbija je do sada imala, da blago kažem, rezervu prema članstvu u EU, ali je bila zainteresovana za članstvo u NATO-u, a čini se da je to i dalje", rekla je ona.

Naglasila je da će bez obzira na sve, Hrvatska neko vreme biti granična zemlja EU, i to bez obzira na region, ali s obzirom na atmosferu u Uniji, kao i da ne bi bilo dobro da 1. jula 2013, kad će Hrvatska postati članica EU, ne bude nikog iz regiona ko je u procesu pregovora.

"Čini mi se da bi proces proširenja bilo teže ispočetka inicirati, nego da on kontinuirano teče", rekla je i dodala da i pored toga što čini sve što može, nije sigurno da će Crna Gora krajem juna na Evropskom savetu dobiti datum o početku pregovora, što bi bilo u interesu i Crne Gore i regiona.

"Ali s obzirom koliko pregovori traju i da su sa svakim talasom proširenja sve komplikovaniji, pred nama je značajan niz godine pre nego što neko sledeći iz regiona postane punopravnom članicom".