8 NAČINA DA SE ODBRANITE OD MANIPULATORA: Ne trpite maltretiranje, sprečite nasilje!
Manipulatori vešto nameću osećaj krivice, ucenjuju, prete, laskaju, a mi ispunjavamo njihove želje na našu štetu, kao da nemamo snage za otpor.
Takve igre često mogu da traju godinama, a da biste se zaštitili od njih, naučite nekoliko pravila koje je razradila Preston None.
Budite svesni osnovnih ljudskih prava
-Imate pravo da tražite poštovanje.
-Imate pravo da izrazite svoja osećanja, mišljenje i želje.
-Imate pravo da odredite vlastite prioritete.
-Imate pravo reći "ne", bez osećaja krivice.
-Imate pravo da dobijete ono za šta ste platili.
-Imate pravo na vlastito mišljenje, koje se razlikuje od mišljenja drugih.
-Imate pravo brinuti se za sebe i braniti od fizičkih, psihičkih i emocionalnih pretnji.
Imate pravo da izgradite vlastiti sretan i zdrav život.
Držite odstojanje
Manipulatora ćete najlakše prepoznati jer nosi različite maske: prema nekima je naglašeno ljubazan a prema drugima grub i nepristojan, u jednoj situaciji je žrtva, a već u sledećoj agresor. Ako primetite da nekoga
karakterišu ovakve krajnosti, tu osobu držite na bezbednoj udaljenosti i pokušajte da ne dolazite u kontakt sa njom bez potrebe. Nije vaš zadatak da je menjate ili spasavate.
Ne nasedajte na osećaj krivice
Najjače oružje manipulator dobija kada pronađe vašu slabu tačku. Učiniće sve da se osećate loše i nesigurno. U takvim situacijama važno je zapamtiti da nije problem u vama – stvar je u tome da ako se vi osećate loše, njemu je lakše upravljati vama. Da biste bolje ocenili vaše odnose, postavite sebi sledeća pitanja:
-Da li me ova osoba tretira sa poštovanjem?
-Da li su očekivanja ove osobe od mene realna?
-Da li je davanje u ovom odnosu obostrano?
-Da li se osećam dobro prilikom komunikacije sa ovom osobom?
Zadajte mu povratna pitanja
Manipulatori će često od vas imati velika očekivanja i prohteve, zato uzvratite jednim od sledećih pitanja i saznajte da li je imalo samokritičan:
-Misliš li da je to razuman zahtev?
-Misliš li da je pošteno to što tražiš od mene?
-Mogu li izraziti svoje mišljenje u vezi sa tim?
-Da li me pitaš ili tvrdiš?
-Kakve ću ja koristi imati od toga?
-Zar zaista misliš da bih ja..(navedite njegov nerazuman zahtev)?
Postavljanjem ovih pitanja stavićete ogledalo ispred manipulatora. On će uvideti nerazumnost svog zahteva i verovatno odustati, ali ako je u pitanju "opasan igrač" koji ne odustaje, evo kako da se izborite.
Ne žurite!
Manipulator će uvek zahtevati brz odgovor, kako bi stvorio maksimalan pritisak na vas. Umesto da odmah odgovorite, pokušajte da se udaljite od njegovog uticaja i neka vreme radi za vas. Jednostavno recite: "Razmisliću o tome".
Naučite da kažete NE
Naučite reći "ne", jer je to deo komunikacije i omogućava vam da branite svoje stavove. Zapamtite da vaša osnovna ljudska prava uključuju i pravo da kažete "ne", bez osećaja krivice.
Predočite posledice
Ako manipulator odbija vaše "ne" kao odgovor, šta je sledeće što možete da učinite? Predočite mu posledice. Sposobnost predviđanja i jasno predstavljanje posledica – jedna je od najmoćnijih alatki prilikom suočavanja sa manipulatorom. To će ga zaustaviti i naterati da promeni odnos prema vama.
Suočite se s manipulatorom
Manipulatori se ponašaju agresivno sve dok smatraju da je neko slabiji od njih. Dok delujete pasivno i popustljivo, na meti ste. Manipulatori žele da zastraše svoje žrtve, ali mnogi od njih su zapravo kukavice. Kada
njegova meta pokaže karakter i zatraži svoja prava, manipulator se povlači. Ovo pravilo radi u bilo kojoj zajednici: u školi, porodici, na poslu.
Istraživanja pokazuju da su zapravo mnogi počinioci prekršaja ustvari žrtve nasilja. Ovo, naravno, ni na koji način ne opravdava njihovo ponašanje, ali je važno to imati u vidu, da biste hladnokrvnije reagovali na napade onih koji vas maltretiraju.
(Kurir.rs/Klap/Psychologies)