DIŽU SE RADNICI IZ CELE ZEMLJE: Srpska vlada gladnom ne veruje! Više od 3.000 ljudi u štrajku

Marina Lopičić

Više od 3.000 radnika nezadovoljnih niskim platama i lošim uslovima rada obustavilo je rad u fabrikama. Umesto da im pomogne, vlast ih optužuje da teraju investitore

Zbog niskih i neredovnih plata i loših uslova rada, u Srbiji u ovom trenutku štrajkuje bar 3.000 radnika. Međutim, iako im prazni stomaci krče, Vlada Srbije ne čini ništa da im pomogne, već im poručuje da su alava radnička klasa koja hoće leba preko pogače i krivi ih za to što su neki strani investitori odlučili da se povuku.

Zorana Jevtić 
foto: Zorana Jevtić

Očigledno je da je talas dugo akumuliranog radničkog nezadovoljstva preplavio ovog leta Srbiju i da je radnicima „dogorelo do nokata“, jer su samo tokom prošle nedelje štrajkovali radnici fabrike šinskih vozila „Goša“ iz Smederevske Palanke, fabrike rashladnih uređaja „Gorenje“ iz Valjeva, firme MBA „Ratko Mitrović - niskogradnja“ iz Beograda, zaposleni u centrima za socijalni rad, malinari, a najveću pažnju izazvao je štrajk 2.000 radnika kragujevačkog „Fijata“, zbog sve češćih spekulacija da bi Italijani proizvodnju mogli da presele u Poljsku.


Ističu poreske olakšice


Upućeni ističu da jedan štrajk teško može biti povod za zatvaranje fabrike, pogotovo što radnici štrajkuju svuda u svetu, ali ukazuju da konkretniji razlog za odlazak „Fijata“ iz Srbije može biti ukidanje poreskih olakšica, koje ističu sledeće godine, kao i neispunjena obećanja Italijanima, među kojima je i to što, uprkos potpisanom sporazumu između Srbije i Ruske Federacije o bescarinskom protoku robe, gigant iz Torina do danas nije uspeo da izvozi na rusko tržište. No, ta činjenica ne sprečava predstavnike vlasti da se utrkuju ko će više optužiti i okriviti radnike za povlačenje automobilskog giganta iz Srbije.

Fonet 
foto: Fonet

Ekonomista Ljubodrag Savić ovakve optužbe vlasti ocenjuje kao neprimerene i kaže da je suludo terati radnike da budu srećni što imaju posao.


- Ako mi stvarno, pored svega što smo dali za „Fijat“, treba i da nateramo radnike da budu srećni što imaju posao i da nema veze za koje pare rade, onda šaljemo još goru poruku investitorima. Znači, srećni smo ako dođe bilo ko, ako ga debelo platimo i ispunjavamo sve njegove želje - smatra Savić.

Fonet/Petar Mladenović 
foto: Fonet/Petar Mladenović

Uvredljiva plata


Radnici „Fijata“, ipak, istrajni su u svojim zahtevima, jer pod trenutnim uslovima ne mogu da prežive.


- Za najmoderniju fabriku automobila u Evropi uvredljivo je malo da plaća radnike oko 38.000 dinara. Ne znam koja porodica od toga može da preživi mesec dana. To je plata manja od republičkog proseka i skoro dvostruko manja od prosečne potrošačke korpe. Na početku su nam govorili da će nam plate biti u visini potrošačke korpe u našoj zemlji, jer takvu praksu „Fijat“ praktikuje u svim zemljama u kojima ima proizvodnju - kaže jedan od radnika, koji je u strahu od otkaza hteo da ostane anoniman.

Kurir 
foto: Kurir

Protest podrške radnicima

NEĆEMO DA BUDEMO JEFTINA RADNA SNAGA


Članovi pokreta „Sedam zahteva“ i nekoliko desetina građana okupilo se juče na Trgu Republike u Beogradu, kako bi pružili podršku radnicima širom Srbije koji već nedeljama štrajkuju.


- Ujedinjenost radnika nas je inspirisala da se okupimo i da na taj način pokušamo da im pomognemo i pružimo podršku - rekao nam je jedan od članova pokreta. Okupljeni su nosili transparente na kojima je pisalo „Solidarnost je naša snaga“, „Svi u štrajk“, „Investitori su robovlasnici“, „Nećemo da budemo jeftina radna snaga“...

ČINJENICE

ŠTA JE SVE DRŽAVA DALA „FIJATU“


-20 miliona evra donacija iz budžeta dobija svake godine

-Prošle godine donacije iz budžeta iznosile 30 miliona evra

-12,2 miliona dinara subvencija za obuku zaposlenih

-10.000 evra subvencija po zaposlenom radniku

-Nižu kamatnu stopu na kredit od EIB, jer je garantovala za njih

-Oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa na zarade zaposlenih 10 godina

-Oslobođeni plaćanja poreza na dobit 10 godina

-Ne plaćaju porez na imovinu, porez na isticanje zaštitnog znaka, kao ni porez za sprovođenje urbanističkog plana

-Struju plaćaju po nižoj ceni

Vladimir Milovanović 
foto: Vladimir Milovanović

Štrajkači „Fijata“

JOŠ ČEKAJU PREGOVORE


Zoran Marković iz štrajkačkog odbora „Fijata“ saopštio je da predstavnici fabrike i Vlade Srbije već dva dana pregovoraju sa štrajkačima putem medija, a ne za pregovaračkim stolom.


- Ovim putem obaveštavamo javnost Srbije i šire da je štrajkački odbor spreman da u roku od jednog sata otpočne pregovore s poslodavcem ili Vladom RS, a ne sa medijima - stoji u saopštenju.

ČINJENICE

ŠTA JE „FIJAT“ OBEĆAO


-Fabriku kapaciteta 300.000 automobila godišnje, a proizvodi se jedva 90.000

-Više modela - najmanje jednog srednje i jednog više klase, moguće i terenac, a proizvodi se samo jedan model

-Broj radnika u skladu s povećanjem proizvodnje, a noćna smena je prošle godine ukinuta i broj radnika je smanjen

Kurir 
foto: Kurir

(Kurir.rs/E.K./Foto: Kurir, Zorana Jevtić, Fonet, Fonet/Petar Mladenović, Vladimir Milovanović)