PREDSEDNIK NA MUKAMA U VAŠINGTONU: Vučiću, odluči se, mi ili Rusija!

Dragana Udovičić

Američka administracija izgubila strpljenje, pa će od šefa države biti traženo da se izjasni uz koju svetsku silu je Beograd


Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, u dvodnevnoj je poseti Vašingtonu i, bez obzira na to što kaže da će pokušati da dobije podršku za rešavanje problema na zapadnom Balkanu, prema procenama stručnjaka, biće stavljen pred ultimatum - moraće da se izjasni da li je Srbija za SAD ili Rusiju.


To znači da će Srbija ostati bez manevarskog prostora i da više ne može da vodi politiku balansiranja, te da se od nas očekuje da kažemo uz koju smo silu. Vučić je kazao da ga u Vašingtonu očekuju važni razgovori, a da će teme svakako biti i srpsko-ruski odnosi, slučaj braće Bitići, kao i paljenje Ambasade SAD u Beogradu, i da će pokušati da dobije podršku za politiku ozbiljnosti i odgovornosti.


Reakcija SAD


Međutim, izvor našeg lista navodi da će Vučić u Vašingtonu biti izložen dodatnim pritiscima ne bi li se Srbija već jednom izjasnila i odgovorila - na kojoj strani je Beograd. Da će američka administracija insistirati i na ovim odgovorima, smatraju i poznavaoci prilika.


Janoš Bugajski iz Centra za analizu evropske politike rekao je da je „krajnje vreme da Srbija odluči kome će se prikloniti, Zapadu ili Rusiji“.


Serija razgovora


- Crna Gora je odabrala, Makedonija takođe, sve zemlje u regionu su odabrale da budu ili deo NATO, ili zapadnog sveta, i odbace uticaj Rusije. Mislim da je Vučićeva poseta zato važna, jer će iz prve ruke saznati šta američka administracija očekuje od srpske vlade - rekao je Bugajski za Glas Amerike.


Da će tokom ove posete biti pojačan pritisak na Vučića, smatra i Vladan Živulović, predsednik Atlantskog saveta. On navodi da Amerikanci do sada nisu vršili tu vrstu pritiska, međutim, događaji u izvedbi Vlade Srbije - nabavka oružja, Rusko-srpski centar u Nišu... - očigledno su isprovocirali i ovu reakciju SAD.

- Sve vodi u tom pravcu, koji je očigledan - pritisak će biti pojačan. Pritisak raste, kao što će rasti pritisak i povodom članstva Srbije u NATO, od strane NATO zemalja. Verujem da ćemo brzo doći u situaciju da ćemo morati da se odlučujemo gde smo - navodi Živulović.


Vučić će osim s potpredsednikom SAD Majkom Pensom, imati sastanke i s predsedavajućim Komiteta za oružane snage Kongresa, senatorom Džonom Mekejnom, predsedavajućim i kopredsedavajućim Senatskog potkomiteta za Evropu, senatorima Ronom Džonsonom i Krisom Marfijem, kao i s kopredsedavajućima Srpskog kongresnog kokusa, kongresmenom Tedom Poom i Emanuelom Kliverom.


Ekipa Kurira


Sporno tačke nesporazuma u odnosima sa Sjedinjenim državama

BRISELSKI SPORAZUM, RUSKI CENTAR U NIŠU


Odnosi Srbije i SAD u poslednjih pet godina su po sistemu toplo-hladno. Džozef Bajden, bivši potpredsednik SAD, tokom posete Srbiji u avgustu 2016. tražio je normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, te poštovanje potpisanog Briselskog sporazuma. SAD su u više navrata tražile i objašnjenje u vezi sa svrhom postojanja Rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu. Predstavnici američke ambasade u Srbiji pobunili su se zbog namere da zaposleni u tom centru dobiju diplomatski status, te istakli da takvi uporni zahtevi za taj status izazivaju sumnju u namere Centra. S druge strane, nacionalno orijentisane stranke, ali i režimski mediji u Srbiji, u više navrata su optuživali sada bivšeg američkog ambasadora u Beogradu Majkla Kirbija da pokušava da nametne svoju volju institucijama u Srbiji, te da se meša u njene unutrašnje prilike.