Komarci koji prenose virus Zapadnog Nila, nedavno primećeni i u Novom Sadu, ozbiljna su pretnja, kako poručuju stručnjaci, samo najstarijima i teško obolelim sugrađanima.
Simptome bolesti, po rečima dr Snežane Medić, epidemiologa iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti IJZV, oseti tek svaki peti zaraženi, i to kao blaži grip.
Vitalno mogu da budu ugroženi jedino teški hronični bolesnici i najstariji deo populacije, jer kod njih, zbog slabijeg imuniteta, bolest poprima ozbiljniji tok i, ako izostane adekvatno lečenje, može da dovede i do smrtnog ishoda.
"Većini populacije, zdravoj i u kondiciji, kao i deci, ne preti gotovo nikakva opasnost", jasna je Medićeva. "Stariji bi trebalo da povedu računa da ne izlaze u sumrak i u ranu zoru, treba da nanose sredstva za odvraćanje komaraca, kao i da stave mreže na prozore i vrata."
Virus Zapadnog Nila, detektovan je u dva uzorka komaraca, koji su sakupljeni sa 45 lokacija u Novom Sadu, prigradskim naseljima i selima u drugoj polovini juna. Zaraženi komarci nađeni su u Vidovdanskom i naselju Sajlovo.
Ekipe “Ciklonizacije”, kako objašnjava menadžer Dario Aćimović, kontroliše širenje opasnog virusa u populaciji komaraca na celoj teritoriji Novog Sada.
Virus Zapadnog Nila je na području Srbije prvi put zvanično registrovan 2012, mada se pretpostavlja da je bio prisutan i ranije. Jedini efikasan način borbe protiv prenošenja na ljude jesu preventivni tretmani protiv komaraca i držanje njihove brojnosti ispod kritične granice.
Rezervoar virusa su ptice, a sa ptica ga na ljude prenosi komarac culex pipiens, čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta, zapušeni oluci, septičke jame, bačene gume, burad za zalivanje, kišnjilare i podrumi.
(Kurir.rs/Večernje novosti, N.S., Foto: Shutterstock, Profimedia)