Idući put kada odete u nabavku namirnica, za burgere ili salatu, dajte prednost crvenom luku.
Oba luka sadrže antioksidanse, ali nove studije pokazuju je crvena verzija odlična u prevenciji i borbi protiv raka.
Naučnici su izložili ljudske ćelije raka ekstraktima pet vrsta luka, otkrili su da je ekstrakt crvenoga luka ubio četiri puta više ćelija u poređenju s ostalim svetlijim lukovima.
Zašto baš crveni luk?
Stručnjaci ističu kako je važno to što je crveni luk bogat bioflavonoidom kvercetinom koji je dobar u borbi protiv alergija, upala, karcinoma i srčanih bolesti. Smatra se kraljem bioflavonoida. Takođe, istraživanje je pokazalo kako crveni luk sadrži i antocijanine – biljne pigmente koji poboljšavaju delovanje kvercetina, ali se bore i protiv slobodnih radikala koji mogu dovesti do karcinoma, srčanih bolesti, dijabetesa i upalnih stanja.
Antocijanini su zaslužni za crvene, plave, ljubičaste i crne nijanse brojnog voća i povrća. Nutricinosti preporučuju odabir bogato obojenoga voća i povrća, pa zato ne čudi da crveni luk bolje funkcioniše u borbi protiv raka. Ovo je prvi put da je hipoteza potvrđena laboratorijskim dokazima.
Istraživači su istovremeno otkrili kako je luk vrlo efektivan u borbi protiv ćelija karcinoma dojki. Smatraju kako luk ometa komunikaciju između ćelija raka i stvara nepovoljnu okolinu za njihovo širenje, zbog čega se uništavaju. Naravno, tu teoriju još treba isprobati na čoveku, ali preporučuju redovnu konzumaciju crvenog luka, barem kao prevenciju.
Dalja istraživanja
Nadaju se kako bi tehnika ekstrakcije, testirana u studiji, a služi se vrućom vodom u sudoperi pod pritiskom, mogla omogućiti da kvercetin iz luka jednog dana služi kao dodatak ishrani ili kao lek. Zasada je najbolje jesti sveži luk, budući da kuvanje uništava delovanje antioksidansa. Rezultati istraživanja dobri su i za uzgajivače luka jer bi se primenom ove studije u svakodnevnom životu povećala prodaja i potražnja.
Kurir.rs/Ordinacija.hr, Foto: Profimedia