Kamen koji je pronađen u španskom gradu Monotoru, zbunio je naučnike jer ima natpis na nepoznatom jeziku koji naučnici nisu uspeli da dešifruju.
Naučnici pretpostavljaju da ovo pismo ima neke odlike španskog, grčkog, iberijskog, kananitiskog i južnoarapskog jezika. Sve ove kulture su nekada bile zastupljene na Iberijskom poluostrvu.
Kamen iz Montora je 1,5 metara sa 85 cm i otkriven je 2002. godine., ali su ga farmeri po otkruću bacili pored njive. Dve godine kasnije su primećeni natpisi na njemu i odnet je u muzej.
Istraživači smatraju da je najverovatnije reč o jednom od najranijih monumentalnih pisama na Iberijskom poluostrvu, ali nisu uspeli da dešifruju značenje simbola.
Ploča najverovatnije potiče iz gvozdenog doba, a jezik sadrži elemente španskog i grčkog jezika, kao i iberijskih, kanaanitskih i istočnoarapskih jezika. U pitanju su kulture koje su u to vreme bile aktivne na Iberijskom poluostrvu.
Kao mogući autori pisma pominju se i Rimljani ali i Kartaginjani koji su se borili za vlast na poluostrvu.
Garsija Sanhuan sa Univerziteta u Sevilji počeo je da ispituje ploču 2012. godine, i ubrzo otkrio da sadrži simbole koji potiču iz različitih jezika.
“Jedna od pretpostavki jeste da ih je urezao nepismen narod, na osnovu onoga što je video (a nije razumeo) u drugim kulturama. Moguće je da je natpis posledica kontakta iberijskih naroda sa pridošlicama, najverovatnije Feničanima, koji su tvorci prvog pisma”, rekao je Sanhuan.
Kurir.rs/Daily mail
Foto: Screenshot
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Duh ubijenog dečaka pojavio se na mestu ubistva